• Izba

    Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
  • Obiekty muzealne

 
 

Na warmińską łosierę - cyfrowo

Edyta Bugowska 05.07.2017 10:57 mniej światła zapisz do PDF drukuj
Na warmińską łosierę - cyfrowo

Na stronie cyfrowewm.pl pojawiła się kolejna kapliczka.

To już ósmy obiekt z cyklu Środa z kapliczką. W projekcie zapisaliśmy digitalizację 10 obiektów, ale udało nam się zcyfryzować 11 kapliczek więc jeszcze przez trzy wakacyjne tygodnie będziemy prezentowali efekty naszej pracy. Na większe obiekty - kościół w Braniewie, plebanię w Henrykowie i dom w Dębinach przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Na pewno będzie warto bo dzięki nowemu oprogramowaniu animacje tych budynków będą wyglądać jeszcze lepiej.

A dziś na stronie swoją premierę ma wyjątkowa kapliczka pielgrzymkowa, która stoi na drodze z Reszla do Świętej Lipki. Obiekt zachowany jest w dobrym stanie i należy do wybitniejszych przykładów form, jakie mogły kapliczki w tym czasie uzyskać na Warmii dzięki bogatemu mecenatowi. Został wybudowany w latach 30. XVIII w. i należy do zespołu 15 kapliczek pielgrzymkowych usytuowanych na wspomnianym trakcie. Pierwszy przystanek na drodze łosiery z Reszla do Świętej Lipki tu: http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/514/kapliczka-pielgrzymkowa-gmina-reszel.

Projekt "Warmio, quo vadis?" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie ​Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.

 

— Edyta Bugowska


Komentarze

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.

Projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Contact.