• Izba

    Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
  • Obiekty muzealne

 
 

Od wielkiego dzwonu...

Edyta Bugowska 12.07.2017 12:12 mniej światła zapisz do PDF drukuj
Od wielkiego dzwonu...

Na stronie cyfrowewm.pl pojawiła się kolejna zdigitalizowana kapliczka, i jak opisuje ją nasz ekspert - Maurycy H. Domino jest jednym z oryginalniejszych tego typu obiektów w regionie. To kapliczka typu dzwonniczkowego w Dąbrówce. 

Szczególnym typem kapliczek, dość często spotykanym na Warmii, są tzw. kapliczki dzwonniczkowe, fundowane w miejscowościach, w których nie było kościołów. Kapliczki te wyposażone w niewielki dzwonek umieszczany zwykle w prześwicie, w ich najwyższej kondygnacji, stanowiły ważny element organizacji życia mieszkańców wsi. Specjalnie wyznaczone osoby były odpowiedzialne za opiekę nad taką kapliczką oraz punktualne bicie w dzwon. Zazwyczaj bito w dzwon trzy razy w ciągu dnia, wzywając w ten sposób do modlitwy Anioł Pański lub wspólnego wymarszu na mszę do oddalonego od wsi kościoła. Obowiązek bicia w dzwon jak i specyficzny dla danej miejscowości sposób, rytm i technika bicia, był często dziedziczony z pokolenia na pokolenie. Niestety wraz z przerwaniem ciągłości kulturowej w wyniku wymiany ludności po II wojnie światowej, tradycja ta powoli zanikła.

Na stronie cyfrowewm.pl w zakładce "kapliczki" można już oglądać obiekty w Reszlu, Barczewie, Biskupcu, Kominkach, Świątkach, Bukwałdzie, Borowcu i Dobrym Mieście. Dziewiątą kapliczką zdigitalizowaną w ramach projektu "Warmio, quo vadis?" i opublikowaną w ramach cyklu "Środa z kapliczką" jest obiekt w Dąbrówce. Zapraszamy do oglądania: http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/515/kapliczka-w-dabrowce

Projekt "Warmio, quo vadis?" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie ​Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.

O kapliczkach dzwonniczkowych za: J. Hochleitner, "Kapliczki Warmii południowej: przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji", Olsztyn 2004

 

— Edyta Bugowska


Komentarze

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.

Projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Contact.