• Obiekty muzealne

  • Izba

    Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
 
 

Quo vadis, Warmio?

Edyta Bugowska 16.11.2017 13:22 mniej światła zapisz do PDF drukuj
Quo vadis, Warmio?

Dokąd zmierzasz Warmio? Z tym pytaniem mierzyli się uczestnicy projektu „Warmio, quo vadis?”  Wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o Warmii, spotkać osoby, które tam żyją i pracują, poznać dziedzictwo materialne i niematerialne tej „Świętej” ziemi CSE „Światowid” zaprasza na konferencję podsumowującą projekt, która odbędzie się w sobotę, 18 listopada.

Niewielka, sąsiadująca z nami kraina historyczna, która zachowała swój kształt przez wieki, zyskując nazwę Świętej. Przez dwa lata Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” podejmowało działania na rzecz Warmii – upowszechniania wiedzy o jej dziedzictwie materialnym i niematerialnym.

- Ta konferencja to przede wszystkim okazja do bliższego poznania Warmii. To kraina, która jest tak blisko nas, a dla wielu wciąż nie w pełni odkryta. To także okazja do spotkania z historykami, regionalistami, miłośnikami Warmii i do dyskusji o tym regionie, ale nie zabraknie także kiermaszu tradycyjnych potraw i rzemiosł z naszego regionu oraz występu kapeli folklorystycznej, to wszystko w ramach imprezy Oblicza Warmii i Mazur – mówią organizatorzy. 

Program konferencji podsumowującej projekt „Warmio, quo vadis?” 18.11.2017 Elbląg

10.30

Rozpoczęcie

„Świadomi Warmii” Edyta Bugowska (historyk, Regionalna Pracownia Digitalizacji)

„Materialne dziedzictwo Warmii” Dariusz Barton  (Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

„Niematerialne dziedzictwo Warmii” Jagoda Semków (kierownik Działu Dokumentacji Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku)

12.30

przerwa

13.00

„Współczesne niematerialne dziedzictwo kulturowe Warmii- zachowane, odtwarzane czy wymyślone?” Aleksandra Paprot-Wielopolska (etnolog i kulturoznawca, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego)

Krótko o gwarze warmińskiej – wstęp do dyskusji.

14.20

Dyskusja – moderator prof. Janusz Hochleitner.

15.00- 16.00

prezentacja filmów „Pięć opowieści o Warmii”

Wstęp wolny.

Projekt "Warmio, quo vadis?" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie ​Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.

 

— Edyta Bugowska


Komentarze

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.

Projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Contact.