• Obiekty muzealne

  • Izba

    Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
 
 

Raport z Warmii

Edyta Bugowska 01.12.2017 13:36 mniej światła zapisz do PDF drukuj
Raport z Warmii

18 listopada w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbyła sie konferencja podsumowująca 2-letni projekt "Warmio, quo vadis?". Integralną częścią spotkania była dyskusja, której moderatorem był prof. Janusz Hochleitner - tu można pobrać raport, zawierający wnioski i postulaty dotyczące Warmii.

Na konferencji "Warmia warta poznania" został przedstawiony projekt "Warmio, quo vadis?", odbyły się prelekcje dotyczące materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warmii, na koniec uczestnicy konferencji rozmawiali o Warmii - o tym, co Warmię charakteryzuje, jakie są jej mocne i słabe strony, jak pomóc zaistnieć Warmii w świadomości i mieszkańców tego terenu, i w persektywie ogólnopolskiej. Dyskusję moderował i wnioski spisał prof. Janusz Hochleitner.

- Jako organizatorzy projektu w wielu dyskusjach i na forum, i kuluarowych widzieliśmy chęć działania. Każdy miał swoje spostrzeżenia i uwagi - dla nas bardzo cenne były te, dotyczące możliwości kolejnych wpisów na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a tu propozycji było kilka, m.in. czepce warmińskie, łosiery czyli zwyczaj pielgrzymowania czy ziołolecznictwo - opowiada Hanna Laska-Kleinszmidt, koordynator projektu. - Na etapie realizacji projektu ważne były również te dotyczące edukacji regionalnej, a raczej jej braku w obecnej podstawie programowej. Przy okazji działań projektowych stworzyliśmy warmińskim szkołom możliwość skorzystania z zajęć dotyczących Warmii i pokazaliśmy narzędzia, które nauczyciele mogą wykorzystać ucząc o regionie.

Wnioski udostępnione zostały w załączniku, w postaci pliku pdf.

Projekt "Warmio, quo vadis?" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie ​Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.

 

— Edyta Bugowska


Komentarze

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.

Projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Contact.