• Izba

    Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
  • Obiekty muzealne

 
 

Już niedługo coś nowego

Urszula Jatkowska 11.01.2018 11:18 mniej światła zapisz do PDF drukuj
Już niedługo coś nowego

Z początkiem Nowego Roku snujemy już plany na nowe projekty. Już myślimy, jakie to cenne zabytki naszego regionu dla Was zdigitalizujemy w tym Roku. Nad obróbką niektórych już pracujemy… Wkrótce na naszej stronie rozpoczniemy cykl, w ramach którego będziemy udostępniać cyfrowe wizerunki zabytkowych okazów z prywatnych kolekcji. „Porwanie Europy” ze zbioru znanego elbląskiego kolekcjonera – Edwarda Parzycha, uznaliśmy za najlepszy wybór na premierę cyklu. Gdy już ją zobaczycie, na pewno się z nami zgodzicie

Kolekcjonerską pasję elblążanina Edwarda Parzycha zapoczątkował wazon z Delft, należący do jego mamy. Jednak jego zbiory, jako miłośnika rodzinnego miasta, związane są głównie z rzemiosłem artystycznym Elbląga i regionu. Pośród starych elbląskich sreber i dawnych pocztówek miasta, największe i najcenniejsze są zespoły zabytkowych mebli żuławskich i elbląskich oraz właśnie zbiór ceramiki kadyńskiej. Obecnie jest on właścicielem największej w Polsce i jednej z największych na świecie jej kolekcji. Do tego cennego zbioru należy właśnie grupa figuralna „Porwanie Europy”.

 

— Urszula Jatkowska


Komentarze

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.

Projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Contact.