• Izba

    Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
  • Obiekty muzealne

 
 

Aby duch rósł. Zimowe, elbląskie sukcesy olimpijskie

Edyta Bugowska 05.02.2018 15:10 mniej światła zapisz do PDF drukuj
Aby duch rósł. Zimowe, elbląskie sukcesy olimpijskie

Już w piątek, 9 lutego sportowcy, także elbląscy, rozpoczną rywalizację podczas XIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Regionalna Pracownia Digitalizacji zachęca tych, którzy jeszcze przed Igrzyskami chcieliby powspominać chwile elbląskich triumfów olimpijskich do wejścia na stronę Pracowni Digitalizacji, aby obejrzeć scyfryzowane materiały związane z elbląską łyżwiarką – Heleną Pilejczyk.

Na stronie Pracowni Digitalizacji, pod adresem: http://eswiatowid.pl/Pracowniadigitalizacji.aspx znajdują się materiały dotyczące życia kulturalnego i społecznego miasta i regionu. Są tam również materiały związane z karierą sportową Heleny Pilejczyk - polskiej łyżwiarki szybkiej, zdobywczyni brązowego medalu olimpijskiego w Squaw Valley w 1960 roku, srebrnej medalistki mistrzostw świata. Pierwszej w historii Polki, medalistki Zimowych Igrzysk Olimpijskich w wyścigu na 1500 m oraz wicemistrzyni świata z 1959 r. na dystansie 1000 m. Helena Pilejczyk wywalczyła 39 tytułów Mistrzyni Polski, ustanowiła 42 rekordy Polski, jest trenerem klasy mistrzowskiej. Łyżwiarstwo szybkie uprawiała do 2002 r.

Na stronie można zobaczyć pełny zasób materiałów związanych z elbląską łyżwiarką. Oprócz zdjęć z prywatnego archiwum, znajdują się tam również wycinki prasowe od 1953 roku oraz zdjęcia zdobytych przez Helenę Pilejczyk medali, pucharów oraz innych sportowych trofeów.

A wspomnień bohaterki emocji sportowych sprzed 50 lat, o tym jak się uprawiało sport w tamtych latach, o trenerach, treningu i o sprzęcie sportowym oraz o współczesnych igrzyskach można posłuchać w nagraniu filmowym na Portalu Kulturalnym Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl: http://eswiatowid.pl/Aktualności.aspx?ItemId=32396&page=1.

Fot.  z archiwum Heleny Pilejczyk, 1960 r.

 

— Edyta Bugowska

Komentarze

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.

Projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Contact.