Skrzynia żuławska z prywatnej kolekcji

Skrzynia żuławska z prywatnej kolekcji

Już jest! Kolejny eksponat zdigitalizaowany w ramach cyklu "STARocie? Skarby z wirtualnych kolekcji" - to żuławska skrzynia prosto z domu podcieniowego Artura Wasielewskiego.

Artur Wasielewski jest pasjonatem kultury żuławskiej. Jest autorem książki „Kulinaria żuławskie” oraz aktywnie działa w Klubie Nowodworskim. Podjął się również trudnego zadania remontu jednego z najpiękniejszych żuławskich domów podcieniowych w Orłowie, w którym planuje otworzyć mini muzeum. Nie dziwi więc fakt, że znaczna część eksponowanych w muzeach regionu, bogatych zbiorów tego kolekcjonera, związana jest właśnie z tą krainą geograficzną, w tym prezentowana skrzynia żuławska.

U schyłku XVIII w. na typową dekorację zwykle jesionowych elbląskich skrzyń składały się wykreślone na ścianach bocznych i frontowej przez wąską żyłkę intarsji, proste pola z wydzielonymi narożnikami. W polach tych umieszczano stosunkowo sztywne bukiety. Taka skrzynię można zobaczyć tu: http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/539/skrzynia-zulawska.

 

— Edyta Bugowska


 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.