Asystenci maszynisty poszukiwani

Asystenci maszynisty poszukiwani

Wchodzisz do maszynowni, czekasz na czerwoną lampkę, która zapala się na znak sygnalisty i możesz rozpocząć proces przeprowadzania statku przez pochylnię. Najpierw wyciągasz zawleczkę z dźwigni kierunku ruchu, przestawiasz dźwignię i wkładasz zawleczkę, odkręcasz zawór, przestawiasz hamulec, kontrolujesz obrotomierz i znów odkręcasz zawór, obserwujesz, a potem zakręcasz zawór, zaciągasz hamulec, wyciągasz zawleczkę, przestawiasz dźwignię i wkładasz zawleczkę. Proste? Świetnie! Jeśli zrobisz wszystko poprawnie, otrzymasz certyfikat asystenta maszynisty. Jeśli nie, spowodujesz katastrofę. Twój statek się „wykolei”.

Taki jest scenariusz aplikacji, która powstała w ramach projektu „Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego”. Będzie w niej można odbyć wirtualny spacer po wszystkich pięciu pochylniach Kanału Elbląskiego, poznać historię i funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń i urządzeń, a także wcielić się w maszynistę, który przeprowadzi proces przejścia dwóch statków przez pochylnię Kanału Elbląskiego, unikając wypadku.

- Zakończyliśmy etap testowania, wprowadziliśmy wszystkie poprawki, teraz czekamy na zrealizowanie dodatkowego modułu, dzięki któremu możliwa będzie również gra z poziomu budki sygnalisty – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, koordynator projektu.

Aplikacja zostanie zaprezentowana podczas konferencji dla nauczycieli, która odbędzie się w październiku w  Elblągu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

— Edyta Bugowska


 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.