Początek XX w. w obiektach i dokumentach

Początek XX w. w obiektach i dokumentach

Akcesoria żołnierskie, maska gazowa dla konia, przedwojenny medal, powojenna umowa o naukę rzemiosła i kilka innych unikatowych przedmiotów zaprezentowanych zostanie w czerwcu, w ramach cyfrowej prezentacji STARoci, czyli obiektów z prywatnych kolekcji mieszkańców regionu.

Wirtualną kolekcję, która powiększa się dzięki uprzejmości mieszkańców regionu, przez najbliższe tygodnie zdominuje tematyka wojenna oraz okresu wczesnych lat powojennych.  Każdy czerwcowy wtorek będzie odsłoną przedmiotu, który udokumentowaliśmy w 3D, natomiast w piątki prezentowane będą dokumenty wydane w I poł. XX w. Dwanaście obiektów należało do pana Mirosława Melerskiego. Dzisiaj można je oglądać w wersji cyfrowej na naszym portalu lub w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie zostały przekazane.

 

Pierwszym przedmiotem zaprezentowanym w 3D jest manierka M31.

W ekwipunku żołnierzy w czasie drugiej wojny światowej, niezależnie od tego, w armii którego z krajów europejskich służyli, podstawę stanowiły m. in.: temblak na bagnet, ładownice, łopata saperska, chlebak,  niezbędnik (czyli łyżka, nóż, widelec i otwieracz do puszek w jednym), menażka i właśnie manierka.

W wojsku niemieckim najpopularniejszym modelem tzw. Feldflasche (tłum. z niem. „polowa butelka”) w okresie 1931-1945 był model M31– którego przykładem jest prezentowany obiekt. Początkowo składała się ona z niemalowanej aluminiowej butli o pojemności 0,8 l zakręcanej aluminiowym korkiem z gumową uszczelką, który był przynitowany do skórzanego paska. Na pasku tym znajdował się też aluminiowy karabińczyk, służący do mocowania manierki. Butla była osłonięta filcowym pokrowcem w kolorze piaskowo-brązowym z czteroma zatrzaskami. Wybór filcu nie był przypadkowy -  po zmoczeniu miał chłodzić przechowywany napój, a suchy utrzymywać jego ciepło. Pokrowiec ponadto w dolnej części posiadał aluminiowy knopik oraz w części środkowej dwie skórzane szlufki służące do mocowania opaskowania. Do manierki dołączony był również aluminiowy kubek malowany na czarno z przelotką na pasek do zapinania.

Z czasem, gdy podczas wojny dobry jakościowo materiał stawał się towarem deficytowym, aluminium zaczęto zastępować stalą, a skórzane dotąd paski zastąpiono syntetyczną bawełną. Pokrowce manierek zaczęto wykonywać z tkanin wełnianych, a kubki i korki z bakelitu. Oprócz podstawowej pojemości 0,8 l manierki M31, istniały jeszcze dwie inne wersje tego modelu o pojemności 1 litra dla jednostek górskich oraz półtora litra dla sanitariuszy, którą dodatkowo wyróżniał pasek do noszenia przez ramię.

Zdigitalizowano i udostępniono dzięki uprzejmości Pana Mirosława Melerskiego

http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/746/manierka

Prawa do wizerunków cyfrowych: CC BY-NC-SA 4.0

https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/legalcode.pl

 

— Urszula Kondraciuk


 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.