Wykład o Warmii

Wykład o Warmii

Wszyscy zainteresowani historią Warmii powinni znaleźć chwilę i wybrać się 18 października do Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". Tu będzie można posłuchać wykładu „O dziedzictwie kulturowym Warmii”, wygłoszonego przez Andrzeja Rzempołucha.

Zapraszamy na wykład Andrzeja Rzempołucha - historyka sztuki, starszego kustosza, kierownika Działu Sztuki Dawnej w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, autora książek o regionie. Historyk opowie „O dziedzictwie kulturowym Warmii”, ze szczególnym uwzględnieniem materialnego i niematerialnego dziedzictwa kultury ludowej.

- „Jest to część Pruss, w tem bardzo godna uwagi, że pośród krajów czysto protestanckich położona, wyłącznie i bez żadnego pomieszania zachowała wiarę katolicką”. – Taką, wówczas już nieaktualną, lecz słuszną w sensie historycznym, definicję Warmii dał ukryty pod inicjałami S.P. polski encyklopedysta z połowy XIX wieku – opowiada Andrzej Rzempołuch.- Dotyka ona istoty ukształtowania się i późniejszego utrzymania odrębności przez niewielkie przecież terytorium, które w różnych, zmieniających się warunkach zachowało integralność i tożsamość kulturową w granicach nadanych mu w średniowieczu.

O istocie Warmii, jej historii, architekturze, kulturze i ludziach z nią związanych będzie można usłyszeć dzięki realizacji projektu „Warmio, qvo vadis?”. Tego samego dnia o godz. 17.00 w holu głównym CSE „Światowid” będzie można zobaczyć wystawę obrazów, rzeźb i ceramiki inspirowanych historią i dzisiejszym krajobrazem kulturowym Warmii. Prace powstały w czasie ogólnopolskiego pleneru artystycznego i warsztatu rzeźby ludowej w Godkach koło Jonkowa. 

Wykład odbędzie się 18 października w sali kameralnej Kina Światowid o godz. 11.00. Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, portal kulturaludowa.pl, Dziennik Elbląski oraz  
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl.

 

— Edyta Bugowska


 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.