Bieżące Aktualności

25

kwi

Kolejna kolekcja już wkrótce na naszej stronie

Trwają ostatnie prace nad digitalizacją obiektów z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Już wkrótce zaprezentujemy ich efekty.

13

mar

Współpraca z Muzeum Archeologiczno-Historycznym

Nie ukrywamy, że są Muzea, z którymi pracujemy z ogromną przyjemnością i z chęcią do nich wracamy. Już wkrótce na naszej stronie pokażemy efekty ostatnich miesięcy pracy w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.

20

lut

Kolejne średniowieczne eksponaty zdigitalizowane

Dwa kolejne eksponaty dołączyły do średniowiecznej kolekcji cyfryzowanej przez Regionalną Pracownię Digitalizacji, działającą w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”  w Elblągu. Swoje zbiory udostępniło Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.

07

lut

STARocie? Skarby z prywatnych kolekcji

Regionalna Pracownia Digitalizacji rozpoczęła pracę nad cyfryzacją kolejnych obiektów – tym razem będą to najcenniejsze przedmioty z kolekcji prywatnych. Cykl „STARocie? Skarby z prywatnych kolekcji” rozpoczniemy prezentacją „Porwania Europy” ze zbiorów Edwarda Parzycha.

06

lut

Cyfrowe dziedzictwo kulturowe - raport

Wszystkich zainteresowanych cyfryzacją dziedzictwa kulturowego, czyli tym jak się cyfryzuje, jakie formaty są najpopularniejsze, jak się udostępnia i upowszechnia w Polsce cyfrowe dziedzictwo zapraszamy do zapoznania się z raportem Małopolskiego Instytutu Kultury.

05

lut

Aby duch rósł. Zimowe, elbląskie sukcesy olimpijskie

Już w piątek, 9 lutego sportowcy, także elbląscy, rozpoczną rywalizację podczas XIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Regionalna Pracownia Digitalizacji zachęca tych, którzy jeszcze przed Igrzyskami chcieliby powspominać chwile elbląskich triumfów olimpijskich do wejścia na stronę Pracowni Digitalizacji, aby obejrzeć scyfryzowane materiały związane z elbląską łyżwiarką – Heleną Pilejczyk.

11

sty

Już niedługo coś nowego

Z początkiem Nowego Roku snujemy już plany na nowe projekty. Już myślimy, jakie to cenne zabytki naszego regionu dla Was zdigitalizujemy w tym Roku. Nad obróbką niektórych już pracujemy… Wkrótce na naszej stronie rozpoczniemy cykl, w ramach którego będziemy udostępniać cyfrowe wizerunki zabytkowych okazów z prywatnych kolekcji. „Porwanie Europy” ze zbioru znanego elbląskiego kolekcjonera – Edwarda Parzycha, uznaliśmy za najlepszy wybór na premierę cyklu. Gdy już ją zobaczycie, na pewno się z nami zgodzicie

21

gru

Wesołych Świąt!

Coraz bliżej Święta Bożego Narodzenia tak obfitujące w tradycje i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wraz ze świętami zbliża się również koniec 2017 roku, tak pracowitego dla nas i upływającego nam pod znakiem dziedzictwa kulturowego Warmii.

Życząc Wam zdrowych, wesołych, przepełnionych rodzinną atmosferą Świąt Bożego Narodzenia oraz pełnego samych pozytywnych wrażeń, szczęśliwego Nowego Roku 2018, nie możemy nie podzielić się z Wami tym jak to na Warmii ten świąteczny okres był spędzany.

01

gru

Raport z Warmii

18 listopada w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbyła sie konferencja podsumowująca 2-letni projekt "Warmio, quo vadis?". Integralną częścią spotkania była dyskusja, której moderatorem był prof. Janusz Hochleitner - tu można pobrać raport, zawierający wnioski i postulaty dotyczące Warmii.

01

gru

Dla wojska o Warmii

W czwartek, 23 października ekipa Regionalnej Pracowni Digitalizacji wybrała się ponownie do Braniewa, żeby podzielić się informacjami o Warmii, tym razem nie byliśmy u młodzieży, ale u żołnierzy.

20

lis

Zobacz wykopaliska na animacji

W lipcu tego roku w Pasłęku odbyły sie prace archeologiczne, które miały na celu odnalezienie średniowiecznego tunelu między zamkiem a kościołem. Tunelu nie odnaleziono, za to w trakcie wykopalisk odkryto śreniowieczny mur miejski. Regionalna Pracownia Digitalizacji towarzyszyła archeologom, dzięki temu możemy pokazać zeskanowane stanowisko archeologiczne.

16

lis

Quo vadis, Warmio?

Dokąd zmierzasz Warmio? Z tym pytaniem mierzyli się uczestnicy projektu „Warmio, quo vadis?”  Wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o Warmii, spotkać osoby, które tam żyją i pracują, poznać dziedzictwo materialne i niematerialne tej „Świętej” ziemi CSE „Światowid” zaprasza na konferencję podsumowującą projekt, która odbędzie się w sobotę, 18 listopada.

16

lis

„Poszerzamy” rzeczywistość o warmińskie zabytki

W sobotę, 18 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbędzie się konferencja podsumowująca dwuletni projekt „Warmio, quo vadis?”. W jego ramach zdigitalizowaliśmy i udostępniliśmy na stronie www.cyfrowewm.pl 14 zabytków z terenów tej krainy historycznej. Podczas sobotniej konferencji, chcielibyśmy zaproponować nieco inny sposób oglądania wykonanych przez nas modeli 3D, trzech spośród nich. Swoją premierę tego dnia, będzie miała nasza aplikacja „Cyfrowa Warmia”.  

02

lis

Warta poznania - Warmia

Niewielka, sąsiadująca z nami kraina historyczna, która zachowała swój kształt przez wieki, zyskując nazwę Świętej. Przez dwa lata Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” podejmowało działania na rzecz Warmii – upowszechniania wiedzy o jej dziedzictwie materialnym i niematerialnym. W sobotę, 18 listopada odbędzie się konferencja podsumowująca  projekt „Warmio, quo vadis?”.

23

paź

Święci w digitalizacji

Dziś, w poniedziałek 23 października, odwiedził nas gość z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Angelika Rejs przywiozła ze sobą rzeźby ludowe, które zdigitalizujemy.

16

paź

Zaopiekuj się Warmią - dobrze

Pozostały ostatnie dni na zgłoszenia udziału w konferencji dotyczącej dziedzictwa materialnego i niematerialnego Warmii. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza do Barczewa na spotkania szkoleniowo-warsztatowe, połączone z dyskusjami z udziałem ekspertów.

13

paź

Cyfrowy przegląd Warmii

Charakterystyczne dla Warmii – kapliczki, zabudowania mieszkalne i gospodarcze oraz przykład architektury sakralnej to obiekty, które w ramach projektu „Warmio, quo vadis?” cyfryzowała Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu. Na stronie cyfrowewm.pl czternasty, ostatni i największy obiekt - budowany w latach 1722-1747 Kościół p.w. Krzyża Świętego w Braniewie.

04

paź

Zajęcia z Warmii

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu realizuje kolejne działania w ramach projektu „Warmio, quo vadis?”. Już w tym tygodniu odbędą się pierwsze zajęcia dla uczniów ze szkół w regionie. 10 szkół odwiedzą specjaliści, którzy opowiedzą o materialnym i niematerialnym dziedzictwie Warmii.

02

paź

Edukujemy!

Trzy dni z edukacją - to hasło Regionalnej Pracowni Digitalizacji na początek października.

22

wrz

Kolejny warmiński obiekt na stronie

Na stronie Regionalnej Pracowni Digitalizacji pojawił się kolejny scyfryzowany obiekt - to przykład wiejskiego domu i towarzyszących mu zabudowań gospodarczych z terenu Warmii.

18

wrz

Pracownia znów pod Grunwaldem

W ubiegłym tygodniu ekipa Regionalnej Pracowni Digitalizacji spędziła dwa dni na dokumentowaniu i digitalizowaniu czwartej już edycji Międzynarodowych Badań Archeologicznych na Polach Grunwaldzkich. Po raz pierwszy cyfryzowane były zabytki, które prosto z wykopalisk trafiały pod skaner.

15

wrz

Henrykowo zdigitalizowane

A raczej zabytkowa plebania z XVIII w., przykład wiejskiej plebanii i fragmentu towarzyszących jej zabudowań gospodarczych z terenu Warmii. Budynek został zdigitalizowany i szczegółowo opisany dzięki realizacji projektu "Warmio, quo vadis?" realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

15

wrz

Piszą o nas...

Wczoraj w Rzeczpospolitej ukazał sie obszerny wywiad na temat działań podejmowanych przez Regionalną Pracownię Digitalizacji. To kolejne z ogólnopolskich mediów, które w ostatnim czasie zainteresowało się prowadzoną przez nas Pracownią. Miało to związek z digitalizacją schronu biernego Regelbaum 502 w Piszu.

15

wrz

Trzy spotkania na Warmii o Warmii

Samorządowców, nauczycieli, przedstawicieli instytucji kultury i organizacji pozarządowych, depozytariuszy, właścicieli i opiekunów historycznych warmińskich budynków i zabudowań oraz wszystkie osoby zainteresowane dziedzictwem materialnym i niematerialnym Warmii zapraszamy do udziału w spotkaniach zorganizowanych w ramach projektu „Warmio, quo vadis?”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

06

wrz

Dawka wiedzy o Warmii

Są treści naukowe, ale także praktyczne wskazówki dla nauczycieli. To kompilacja tekstów popularno-naukowych dotyczących dziedzictwa materialnego i niematerialnego Warmii, podsumowanie badań etnograficznych oraz propozycje zajęć edukacyjnych. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w ramach realizowanego projektu wydało książkę „Warmio, quo vadis?”.

18

sie

Spacer po schronie

Dziś, w piątek 18 sierpnia nastąpiło oficjalne przekazanie i umieszczenie na stronie scyfryzowanego przez Regionalną Pracownię Digitalizacji schronu biernego Regelbau 502 w Piszu. To obiekt wpisany do Rejestru Zabytków, prototypowy i wyjątkowy – bo jedyny tego typu w Polsce. Teraz miłośnicy militariów z całego świata, jeśli nie trafią do Pisza, będą mogli zwiedzić go podczas wirtualnego spaceru.

27

lip

Szczęśliwa 11!

Zamieszczoną w środę, zdigitalizowaną kapliczką w Najdymowie kończymy cykl środa z kapliczką. Jednak to nie ostatnie z publikowanych przez nas zdigitalizowanych obiektów w ramach projektu "Warmio, quo vadis?". Jesienią na naszej stronie pojawią się kolejne, m.in. Sanktuarium Krzyża Świętego w Braniewie.

13

lip

Dziesiąta kapliczka zdigitalizowana!

Na naszej stronie zamieszczona została dziesiąta już kapliczka zdigitalizowana w ramach projektu "Warmio, quo vadis?". Ale nie martwcie się, w przyszłym tygodniu możecie liczyć na ostatnią co prawda, ale dodatkową wizualizację tych wyjątkowych warmińskich obiektów.

12

lip

Od wielkiego dzwonu...

Na stronie cyfrowewm.pl pojawiła się kolejna zdigitalizowana kapliczka, i jak opisuje ją nasz ekspert - Maurycy H. Domino jest jednym z oryginalniejszych tego typu obiektów w regionie. To kapliczka typu dzwonniczkowego w Dąbrówce. 

05

lip

Na warmińską łosierę - cyfrowo

Na stronie cyfrowewm.pl pojawiła się kolejna kapliczka.

28

cze

Inne spojrzenie na dziedzictwo

Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu już od siedmiu tygodni udostępnia zdigitalizowane warmińskie kapliczki. Dziś na stronę cyfrowewm.pl trafił kolejny scyfryzowany obiekt.

22

cze

Szósta kapliczka już na naszej stronie

Kapliczka jest przykładem adaptacji neogotyku w wersji małomiasteczkowej, zredukowanego tylko do niezbędnego detalu, przy eliminacji bardziej skomplikowanych elementów architektonicznych. Na naszej stronie można oglądać szóstą kapliczkę zdigitalizowaną w ramach projektu "Warmio, quo vadis?".

14

cze

Zdigitalizowana kaplica w Kominkach

Na stronie cyfrowewm.pl pojawiła się już piąta zdigitalizowana w ostanim czasie kapliczka - tym razem to obiekt w Kominkach - Kaplica p.w. św. Jana Chrzciciela, która obecnie jest filią parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu. Jesteśmy na półmetku udostępniania zcyfryzowanych w ramach projektu "Warmio, quo vadis?" kapliczek z terenu Warmii.

07

cze

Kapliczka w Świątkach

Na naszej stronie pojawiła się kolejna kapliczka zdigitalizowana w ramach projektu "Warmio, quo vadis?". XVIII-wieczny obiekt w Świątkach to już czwarty udostępniony przez Regionalną Pracownię Digitalizacji obiekt scyfryzowany w ramach tego projektu.

01

cze

Kolejna kapliczka zdigitalizowana

Cykl "Środa z kapliczką" ma już swoją trzecią odsłonę. Zdigitalizowane w ramach projektu "Warmio, quo vadis?", realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, obiekty można oglądać i pobierać na naszej stronie.

 

24

maj

Środa z kapliczką

Dziś na naszej stronie ukazała się kolejna kapliczka zdigitalizowana w ramach projektu "Warmio, quo vadis?". 

19

maj

Pięć filmowych opowieści o Warmii

W ramach projektu „Warmio, quo vadis” realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu powstało 5 filmów o Warmii, mających na celu udokumentowanie, zaprezentowanie i utrwalenie aktualnego stanu zachowania dziedzictwa kulturowego Warmii: materialnego i niematerialnego, na tle historii i współczesnego krajobrazu kulturowego regionu.

18

maj

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów

Wszystkim naszym partnerom życzymy udanego dnia!

17

maj

Poznaj Warmię

„Warmio, quo vadis?” to projekt, który Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu realizuje od 2016 roku. Przyszedł czas na prezentację jego efektów. Na portalu cyfrowewm.pl co tydzień będzie można zobaczyć jedną z 10 zdigitalizowanych kapliczek, na kanale YouTube filmy o Warmii, a już wkrótce wydana zostanie książka o materialnym i niematerialnym dziedzictwie kulturowym Warmii.

16

maj

Retrospekcje z Norwegii

W ramach ministerialnego projektu ekipa Regionalnej Pracownia Digitalizacji zwiedzała okolice norweskiego Stavanger, poszukując możliwości współpracy i miejsc wartych zdigitalizowania. Tu można zobaczyć zdjęcia z tego wyjazdu.

13

kwi

Wielkanocne życzenia

Niech tegoroczne święta będą pełne nadziei i wiary. Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie do Waszych domów radość, miłość, spokój i szczęście. Świąt pogodnych, pełnych rodzinnego ciepła przy wielkanocnym stole oraz smacznego święconego jajka. 

03

kwi

Norwegia - kraina spokoju i zabytków

Regionalna Pracownia Digitalizacji przez pięć dni badała w regionie Stavanger możliwości współpracy przy polsko-norweskich projektach dotyczących digitalizacji, różnorodności kulturowej i ochrony dziedzictwa kulturowego.

27

mar

Regionalna Pracownia Digitalizacji z wizytą w Norwegii

Trzyosobowa reprezentacja Regionalnej Pracowni Digitalizacji wyruszy jutro do Norwegii na wizytę studyjną w celu szukania płaszczyzn do wspólnych realizacji.

20

mar

Edukacja na jubileusz

W piątek, 17 marca Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elbągu obchodziło jubileusz 55-lecia, z tej okazji Regionalna Pracownia Digitalizacji zorganizowała zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z cyklu "A co to i po co?".

01

mar

Pracownia otwarta

Z okazji 55-lecia Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu Regionalna Pracownia Digitalizacji zaprasza na zajęcia dla dzieci i młodzieży z cyklu "A co to i po co?". Zajęcia odbędą się 17 marca w godz. 10-14.00, ale zapraszamy również w innych dogodnych terminach.

22

lut

Czeka nas rozbudowa!

Po wielu latach starań Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu udało się uzyskać środki na rozbudowę, przebudowę i remont instytucji. Skorzysta na tym również Regionalna Pracownia Digitalizacji, która zyska m.in. przestrzeń do prezentacji zrealizowanych przez siebie projektów. 

21

lut

Promujemy się

O cyfryzacji dziedzictwa Warmii i Mazur opowie w Działdowie kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji Hanna Laska-Kleinszmidt.

08

lut

Sprawdzamy: Warmio, quo vadis?

Tych, którzy zastanawiają się, co dzieje się w Regionalnej Pracowni Digitalizacji, gdy ze skanerem wyjść na zewnątrz nie można, informujemy, że pracujemy obecnie nad projektem "Warmio, quo vadis?", w ramach którego zdigitalizowaliśmy 10 warmińskich kapliczek, zabytek sakralny oraz budynki gospodarcze. Obiekty są już zeskanowane, teraz pracujemy nad ich obróbką.

26

sty

Edukacyjny styczeń

Po listopadzie i grudniu, w którym digitalizowaliśmy na potęgę, w styczniu postawiliśmy na edukację. Gościnne progi nasze Pracowni odwiedziły dzieci i młodzież, które oprócz poznania podstawowych pojęć z zakresu digitalizacji, sprawdzała również czy wszystko da się zcyfryzować.

20

sty

W Truso

"Truso to był ostatni niewyjaśniony temat w archeologii" - tak mówił podczas spotkania w CSE "Światowid" dr Marek F. Jagodziński odkrywca i badacz wikińskiej osady, odnalezionej nad Jeziorem Druzno.
 

19

sty

Dzień z archeologią

W czwartek, 19 stycznia w Sali Kameralnej Kina Światowid odbyły się dwa spotkania pod hasłem "Odkrywcy historii". Dwaj znakomici archeolodzy - Marek F. Jagodziński i Piotr A. Nowakowski opowiadali zgromadzonej publiczności o blaskach i cieniach bycia archeologiem oraz o słabości do średniowiecza, które jak twierdzą jest naprawdę ciekawą epoką historyczną.

17

sty

Poznaj odkrywców średniowiecznej historii

Jak dzięki niewielkim elementom, fragmentom bełtów, toporów, monet czy paciorków poskładać wielką historię? Jak wykopanie kilku przedmiotów może zburzyć budowane od lat historyczne teorie? Dwóch archeologów, którzy badali najciekawsze w naszym regionie miejsca związane ze średniowieczem, będzie można posłuchać w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” 19 i 20 stycznia.

04

sty

Odkrywcy historii

Grot, miecz, topór, moneta, wędzidło, amulet, paciorek… Takie eksponaty można oglądać w muzeach. Ale skąd one się tam wzięły? Ktoś najpierw musiał ustalić miejsce wykopalisk, później je odkopać, opisać, zrekonstruować, odtworzyć ich historię. Dwóch archeologów, którzy badali najciekawsze w naszym regionie miejsca związane ze średniowieczem, będzie można posłuchać w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” 19 i 20 stycznia.

02

sty

Zobacz je z bliska

Strona Regionalnej Pracowni Digitalizacji – cyfrowewm.pl wzbogaciła się o 150 obiektów z dwóch regionalnych muzeów, unikatowe średniowieczne przedmioty zostały zdigitalizowane dzięki projektowi "Wikińska osada Truso i Bitwa pod Grunwaldem - średniowieczne historie w wirtualnym świecie", dofinansowanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

30

gru

150 zdigitalizowanych obiektów

Dziś na stronie Regionalnej Pracowni Digitalizacji pojawiły się ostatnie zcyfryzowane obiekty, które do Internetu trafiły dzięki projektowi "Wikińska osada Truso i Bitwa pod Grunwaldem - średniowieczne historie w wirtualnym świecie", dofinansowanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

28

gru

Już to mamy!

Na naszej stronie pojawiły się już pierwsze zdigitalizowane eksponaty z Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu. Do końca roku będzie można zobaczyć ponad sto średniowiecznych artefaktów w wersji cyfrowej.

23

gru

Wesołych Świąt!

Świąt zdrowych, wesołych, pełnych dobrego jedzenia i czasu, który można poświęcić, na to, co się kocha najbardziej!

22

gru

Truso i Grunwald - średniowieczne historie zdigitalizowane

W ciągu kliku najbliższych dni strona cyfrowewm.pl wzbogaci się o 150 wyjątkowych eksponatów, zdigitalizowanych w ramach projektu "Wikińska osada Truso i Bitwa pod Grunwaldem - średniowieczne historie w wirtualnym świecie".

14

gru

Skanowanie w Stębarku

Regionalna Pracownia Digitalizacji jest w trakcie realizacji projektu "Wikińska osada Truso i Bitwa pod Grunwaldem - średniowieczne historie w wirtualnym świecie". Za nami wyjazd digitalizacyjny do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.