06lut |
Wszystkich zainteresowanych cyfryzacją dziedzictwa kulturowego, czyli tym jak się cyfryzuje, jakie formaty są najpopularniejsze, jak się udostępnia i upowszechnia w Polsce cyfrowe dziedzictwo zapraszamy do zapoznania się z raportem Małopolskiego Instytutu Kultury.
05lut |
Już w piątek, 9 lutego sportowcy, także elbląscy, rozpoczną rywalizację podczas XIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Regionalna Pracownia Digitalizacji zachęca tych, którzy jeszcze przed Igrzyskami chcieliby powspominać chwile elbląskich triumfów olimpijskich do wejścia na stronę Pracowni Digitalizacji, aby obejrzeć scyfryzowane materiały związane z elbląską łyżwiarką – Heleną Pilejczyk.
11sty |
Z początkiem Nowego Roku snujemy już plany na nowe projekty. Już myślimy, jakie to cenne zabytki naszego regionu dla Was zdigitalizujemy w tym Roku. Nad obróbką niektórych już pracujemy… Wkrótce na naszej stronie rozpoczniemy cykl, w ramach którego będziemy udostępniać cyfrowe wizerunki zabytkowych okazów z prywatnych kolekcji. „Porwanie Europy” ze zbioru znanego elbląskiego kolekcjonera – Edwarda Parzycha, uznaliśmy za najlepszy wybór na premierę cyklu. Gdy już ją zobaczycie, na pewno się z nami zgodzicie
21gru |
Coraz bliżej Święta Bożego Narodzenia tak obfitujące w tradycje i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wraz ze świętami zbliża się również koniec 2017 roku, tak pracowitego dla nas i upływającego nam pod znakiem dziedzictwa kulturowego Warmii.
Życząc Wam zdrowych, wesołych, przepełnionych rodzinną atmosferą Świąt Bożego Narodzenia oraz pełnego samych pozytywnych wrażeń, szczęśliwego Nowego Roku 2018, nie możemy nie podzielić się z Wami tym jak to na Warmii ten świąteczny okres był spędzany.
01gru |
18 listopada w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbyła sie konferencja podsumowująca 2-letni projekt "Warmio, quo vadis?". Integralną częścią spotkania była dyskusja, której moderatorem był prof. Janusz Hochleitner - tu można pobrać raport, zawierający wnioski i postulaty dotyczące Warmii.
01gru |
W czwartek, 23 października ekipa Regionalnej Pracowni Digitalizacji wybrała się ponownie do Braniewa, żeby podzielić się informacjami o Warmii, tym razem nie byliśmy u młodzieży, ale u żołnierzy.
20lis |
W lipcu tego roku w Pasłęku odbyły sie prace archeologiczne, które miały na celu odnalezienie średniowiecznego tunelu między zamkiem a kościołem. Tunelu nie odnaleziono, za to w trakcie wykopalisk odkryto śreniowieczny mur miejski. Regionalna Pracownia Digitalizacji towarzyszyła archeologom, dzięki temu możemy pokazać zeskanowane stanowisko archeologiczne.
16lis |
Dokąd zmierzasz Warmio? Z tym pytaniem mierzyli się uczestnicy projektu „Warmio, quo vadis?” Wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o Warmii, spotkać osoby, które tam żyją i pracują, poznać dziedzictwo materialne i niematerialne tej „Świętej” ziemi CSE „Światowid” zaprasza na konferencję podsumowującą projekt, która odbędzie się w sobotę, 18 listopada.
16lis |
W sobotę, 18 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbędzie się konferencja podsumowująca dwuletni projekt „Warmio, quo vadis?”. W jego ramach zdigitalizowaliśmy i udostępniliśmy na stronie www.cyfrowewm.pl 14 zabytków z terenów tej krainy historycznej. Podczas sobotniej konferencji, chcielibyśmy zaproponować nieco inny sposób oglądania wykonanych przez nas modeli 3D, trzech spośród nich. Swoją premierę tego dnia, będzie miała nasza aplikacja „Cyfrowa Warmia”.
02lis |
Niewielka, sąsiadująca z nami kraina historyczna, która zachowała swój kształt przez wieki, zyskując nazwę Świętej. Przez dwa lata Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” podejmowało działania na rzecz Warmii – upowszechniania wiedzy o jej dziedzictwie materialnym i niematerialnym. W sobotę, 18 listopada odbędzie się konferencja podsumowująca projekt „Warmio, quo vadis?”.
23paź |
Dziś, w poniedziałek 23 października, odwiedził nas gość z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Angelika Rejs przywiozła ze sobą rzeźby ludowe, które zdigitalizujemy.
16paź |
Pozostały ostatnie dni na zgłoszenia udziału w konferencji dotyczącej dziedzictwa materialnego i niematerialnego Warmii. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza do Barczewa na spotkania szkoleniowo-warsztatowe, połączone z dyskusjami z udziałem ekspertów.
13paź |
Charakterystyczne dla Warmii – kapliczki, zabudowania mieszkalne i gospodarcze oraz przykład architektury sakralnej to obiekty, które w ramach projektu „Warmio, quo vadis?” cyfryzowała Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu. Na stronie cyfrowewm.pl czternasty, ostatni i największy obiekt - budowany w latach 1722-1747 Kościół p.w. Krzyża Świętego w Braniewie.
04paź |
Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu realizuje kolejne działania w ramach projektu „Warmio, quo vadis?”. Już w tym tygodniu odbędą się pierwsze zajęcia dla uczniów ze szkół w regionie. 10 szkół odwiedzą specjaliści, którzy opowiedzą o materialnym i niematerialnym dziedzictwie Warmii.
02paź |
Trzy dni z edukacją - to hasło Regionalnej Pracowni Digitalizacji na początek października.
22wrz |
Na stronie Regionalnej Pracowni Digitalizacji pojawił się kolejny scyfryzowany obiekt - to przykład wiejskiego domu i towarzyszących mu zabudowań gospodarczych z terenu Warmii.
18wrz |
W ubiegłym tygodniu ekipa Regionalnej Pracowni Digitalizacji spędziła dwa dni na dokumentowaniu i digitalizowaniu czwartej już edycji Międzynarodowych Badań Archeologicznych na Polach Grunwaldzkich. Po raz pierwszy cyfryzowane były zabytki, które prosto z wykopalisk trafiały pod skaner.
15wrz |
A raczej zabytkowa plebania z XVIII w., przykład wiejskiej plebanii i fragmentu towarzyszących jej zabudowań gospodarczych z terenu Warmii. Budynek został zdigitalizowany i szczegółowo opisany dzięki realizacji projektu "Warmio, quo vadis?" realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
15wrz |
Wczoraj w Rzeczpospolitej ukazał sie obszerny wywiad na temat działań podejmowanych przez Regionalną Pracownię Digitalizacji. To kolejne z ogólnopolskich mediów, które w ostatnim czasie zainteresowało się prowadzoną przez nas Pracownią. Miało to związek z digitalizacją schronu biernego Regelbaum 502 w Piszu.
15wrz |
Samorządowców, nauczycieli, przedstawicieli instytucji kultury i organizacji pozarządowych, depozytariuszy, właścicieli i opiekunów historycznych warmińskich budynków i zabudowań oraz wszystkie osoby zainteresowane dziedzictwem materialnym i niematerialnym Warmii zapraszamy do udziału w spotkaniach zorganizowanych w ramach projektu „Warmio, quo vadis?”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
06wrz |
Są treści naukowe, ale także praktyczne wskazówki dla nauczycieli. To kompilacja tekstów popularno-naukowych dotyczących dziedzictwa materialnego i niematerialnego Warmii, podsumowanie badań etnograficznych oraz propozycje zajęć edukacyjnych. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w ramach realizowanego projektu wydało książkę „Warmio, quo vadis?”.
18sie |
Dziś, w piątek 18 sierpnia nastąpiło oficjalne przekazanie i umieszczenie na stronie scyfryzowanego przez Regionalną Pracownię Digitalizacji schronu biernego Regelbau 502 w Piszu. To obiekt wpisany do Rejestru Zabytków, prototypowy i wyjątkowy – bo jedyny tego typu w Polsce. Teraz miłośnicy militariów z całego świata, jeśli nie trafią do Pisza, będą mogli zwiedzić go podczas wirtualnego spaceru.
27lip |
Zamieszczoną w środę, zdigitalizowaną kapliczką w Najdymowie kończymy cykl środa z kapliczką. Jednak to nie ostatnie z publikowanych przez nas zdigitalizowanych obiektów w ramach projektu "Warmio, quo vadis?". Jesienią na naszej stronie pojawią się kolejne, m.in. Sanktuarium Krzyża Świętego w Braniewie.
13lip |
Na naszej stronie zamieszczona została dziesiąta już kapliczka zdigitalizowana w ramach projektu "Warmio, quo vadis?". Ale nie martwcie się, w przyszłym tygodniu możecie liczyć na ostatnią co prawda, ale dodatkową wizualizację tych wyjątkowych warmińskich obiektów.
12lip |
Na stronie cyfrowewm.pl pojawiła się kolejna zdigitalizowana kapliczka, i jak opisuje ją nasz ekspert - Maurycy H. Domino jest jednym z oryginalniejszych tego typu obiektów w regionie. To kapliczka typu dzwonniczkowego w Dąbrówce.
05lip |
Na stronie cyfrowewm.pl pojawiła się kolejna kapliczka.
28cze |
Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu już od siedmiu tygodni udostępnia zdigitalizowane warmińskie kapliczki. Dziś na stronę cyfrowewm.pl trafił kolejny scyfryzowany obiekt.
22cze |
Kapliczka jest przykładem adaptacji neogotyku w wersji małomiasteczkowej, zredukowanego tylko do niezbędnego detalu, przy eliminacji bardziej skomplikowanych elementów architektonicznych. Na naszej stronie można oglądać szóstą kapliczkę zdigitalizowaną w ramach projektu "Warmio, quo vadis?".
14cze |
Na stronie cyfrowewm.pl pojawiła się już piąta zdigitalizowana w ostanim czasie kapliczka - tym razem to obiekt w Kominkach - Kaplica p.w. św. Jana Chrzciciela, która obecnie jest filią parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu. Jesteśmy na półmetku udostępniania zcyfryzowanych w ramach projektu "Warmio, quo vadis?" kapliczek z terenu Warmii.
07cze |
Na naszej stronie pojawiła się kolejna kapliczka zdigitalizowana w ramach projektu "Warmio, quo vadis?". XVIII-wieczny obiekt w Świątkach to już czwarty udostępniony przez Regionalną Pracownię Digitalizacji obiekt scyfryzowany w ramach tego projektu.
01cze |
Cykl "Środa z kapliczką" ma już swoją trzecią odsłonę. Zdigitalizowane w ramach projektu "Warmio, quo vadis?", realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, obiekty można oglądać i pobierać na naszej stronie.
24maj |
Dziś na naszej stronie ukazała się kolejna kapliczka zdigitalizowana w ramach projektu "Warmio, quo vadis?".
19maj |
W ramach projektu „Warmio, quo vadis” realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu powstało 5 filmów o Warmii, mających na celu udokumentowanie, zaprezentowanie i utrwalenie aktualnego stanu zachowania dziedzictwa kulturowego Warmii: materialnego i niematerialnego, na tle historii i współczesnego krajobrazu kulturowego regionu.
18maj |
Wszystkim naszym partnerom życzymy udanego dnia!
17maj |
„Warmio, quo vadis?” to projekt, który Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu realizuje od 2016 roku. Przyszedł czas na prezentację jego efektów. Na portalu cyfrowewm.pl co tydzień będzie można zobaczyć jedną z 10 zdigitalizowanych kapliczek, na kanale YouTube filmy o Warmii, a już wkrótce wydana zostanie książka o materialnym i niematerialnym dziedzictwie kulturowym Warmii.
16maj |
W ramach ministerialnego projektu ekipa Regionalnej Pracownia Digitalizacji zwiedzała okolice norweskiego Stavanger, poszukując możliwości współpracy i miejsc wartych zdigitalizowania. Tu można zobaczyć zdjęcia z tego wyjazdu.
13kwi |
Niech tegoroczne święta będą pełne nadziei i wiary. Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie do Waszych domów radość, miłość, spokój i szczęście. Świąt pogodnych, pełnych rodzinnego ciepła przy wielkanocnym stole oraz smacznego święconego jajka.
03kwi |
Regionalna Pracownia Digitalizacji przez pięć dni badała w regionie Stavanger możliwości współpracy przy polsko-norweskich projektach dotyczących digitalizacji, różnorodności kulturowej i ochrony dziedzictwa kulturowego.
27mar |
Trzyosobowa reprezentacja Regionalnej Pracowni Digitalizacji wyruszy jutro do Norwegii na wizytę studyjną w celu szukania płaszczyzn do wspólnych realizacji.
20mar |
W piątek, 17 marca Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elbągu obchodziło jubileusz 55-lecia, z tej okazji Regionalna Pracownia Digitalizacji zorganizowała zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z cyklu "A co to i po co?".
01mar |
Z okazji 55-lecia Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu Regionalna Pracownia Digitalizacji zaprasza na zajęcia dla dzieci i młodzieży z cyklu "A co to i po co?". Zajęcia odbędą się 17 marca w godz. 10-14.00, ale zapraszamy również w innych dogodnych terminach.
22lut |
Po wielu latach starań Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu udało się uzyskać środki na rozbudowę, przebudowę i remont instytucji. Skorzysta na tym również Regionalna Pracownia Digitalizacji, która zyska m.in. przestrzeń do prezentacji zrealizowanych przez siebie projektów.
21lut |
O cyfryzacji dziedzictwa Warmii i Mazur opowie w Działdowie kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji Hanna Laska-Kleinszmidt.
08lut |
Tych, którzy zastanawiają się, co dzieje się w Regionalnej Pracowni Digitalizacji, gdy ze skanerem wyjść na zewnątrz nie można, informujemy, że pracujemy obecnie nad projektem "Warmio, quo vadis?", w ramach którego zdigitalizowaliśmy 10 warmińskich kapliczek, zabytek sakralny oraz budynki gospodarcze. Obiekty są już zeskanowane, teraz pracujemy nad ich obróbką.
26sty |
Po listopadzie i grudniu, w którym digitalizowaliśmy na potęgę, w styczniu postawiliśmy na edukację. Gościnne progi nasze Pracowni odwiedziły dzieci i młodzież, które oprócz poznania podstawowych pojęć z zakresu digitalizacji, sprawdzała również czy wszystko da się zcyfryzować.
20sty |
"Truso to był ostatni niewyjaśniony temat w archeologii" - tak mówił podczas spotkania w CSE "Światowid" dr Marek F. Jagodziński odkrywca i badacz wikińskiej osady, odnalezionej nad Jeziorem Druzno.
19sty |
W czwartek, 19 stycznia w Sali Kameralnej Kina Światowid odbyły się dwa spotkania pod hasłem "Odkrywcy historii". Dwaj znakomici archeolodzy - Marek F. Jagodziński i Piotr A. Nowakowski opowiadali zgromadzonej publiczności o blaskach i cieniach bycia archeologiem oraz o słabości do średniowiecza, które jak twierdzą jest naprawdę ciekawą epoką historyczną.
17sty |
Jak dzięki niewielkim elementom, fragmentom bełtów, toporów, monet czy paciorków poskładać wielką historię? Jak wykopanie kilku przedmiotów może zburzyć budowane od lat historyczne teorie? Dwóch archeologów, którzy badali najciekawsze w naszym regionie miejsca związane ze średniowieczem, będzie można posłuchać w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” 19 i 20 stycznia.
04sty |
Grot, miecz, topór, moneta, wędzidło, amulet, paciorek… Takie eksponaty można oglądać w muzeach. Ale skąd one się tam wzięły? Ktoś najpierw musiał ustalić miejsce wykopalisk, później je odkopać, opisać, zrekonstruować, odtworzyć ich historię. Dwóch archeologów, którzy badali najciekawsze w naszym regionie miejsca związane ze średniowieczem, będzie można posłuchać w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” 19 i 20 stycznia.
02sty |
Strona Regionalnej Pracowni Digitalizacji – cyfrowewm.pl wzbogaciła się o 150 obiektów z dwóch regionalnych muzeów, unikatowe średniowieczne przedmioty zostały zdigitalizowane dzięki projektowi "Wikińska osada Truso i Bitwa pod Grunwaldem - średniowieczne historie w wirtualnym świecie", dofinansowanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
30gru |
Dziś na stronie Regionalnej Pracowni Digitalizacji pojawiły się ostatnie zcyfryzowane obiekty, które do Internetu trafiły dzięki projektowi "Wikińska osada Truso i Bitwa pod Grunwaldem - średniowieczne historie w wirtualnym świecie", dofinansowanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
28gru |
Na naszej stronie pojawiły się już pierwsze zdigitalizowane eksponaty z Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu. Do końca roku będzie można zobaczyć ponad sto średniowiecznych artefaktów w wersji cyfrowej.
23gru |
Świąt zdrowych, wesołych, pełnych dobrego jedzenia i czasu, który można poświęcić, na to, co się kocha najbardziej!
22gru |
W ciągu kliku najbliższych dni strona cyfrowewm.pl wzbogaci się o 150 wyjątkowych eksponatów, zdigitalizowanych w ramach projektu "Wikińska osada Truso i Bitwa pod Grunwaldem - średniowieczne historie w wirtualnym świecie".
14gru |
Regionalna Pracownia Digitalizacji jest w trakcie realizacji projektu "Wikińska osada Truso i Bitwa pod Grunwaldem - średniowieczne historie w wirtualnym świecie". Za nami wyjazd digitalizacyjny do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
09gru |
Media lokalne, regionalne i branżowe informują o projekcie, który realizuje właśnie Regionalna Pracownia Digitalizacji, wspólnie z partnerami Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. To niezwykle cenne i unikatowe zbiory z tych dwóch muzeów zostaną poddane digitalizacji, konserwacji, a następnie umieszczone na stronie cyfrowewm.pl – by każdy mógł je tam zobaczyć. W trakcie projektu zostanie również zrealizowanych dwanaście krótkich filmów, w których poznamy historie, zarchiwizowanych przedmiotów.
02gru |
Wikiński pion do gry z końskiego zęba, amulet, dzięki któremu można poznać skandynawską mitologię, fragmenty zbroi i broni średniowiecznych rycerzy będzie można wkrótce zobaczyć nie tylko na muzealnych wystawach, ale również w sieci. Regionalna Pracownia Digitalizacji zcyfryzuje wyjątkowe zabytki z dwóch muzeów w naszym regionie – Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
18lis |
Zapraszamy do obejrzenia prac, które powstały podczas pleneru i warsztatów rzeźby, realizowanych w ramach projektu "Warmio, quo vadis?".
15lis |
Na ponad 300 stronach można obejrzeć ponad 800 zdjęć bo historyczna Warmia jest krainą o niespotykanej w innych regionach Polski liczbie zachwanych kapliczek i przydrożnych krzyży. Wszystko to opisał Stanisław Kuprjaniuk w książce "Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek".
10lis |
Już w najbliższy poniedziałek, 14 listopada o godz. 17.00 w Bibliotece Elbląskiej będzie można posłuchać dra Stanisława Kuprjaniuka, który opowie o warmińskich kapliczkach. Będzie to okazja do prezentacji książki „Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek”. My do odwiedzenia Biblioteki serdecznie zapraszamy i przypominamy - na naszej stronie można oglądać ponad 100 zdigitalizowanych kapliczek z naszego regionu - http://www.cyfrowewm.pl/obiekty/18/kapliczki.