Bieżące Aktualności

09

gru

Głośno o projekcie

Media lokalne, regionalne i branżowe informują o projekcie, który realizuje właśnie Regionalna Pracownia Digitalizacji, wspólnie z partnerami Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. To niezwykle cenne i unikatowe zbiory z tych dwóch muzeów zostaną poddane digitalizacji, konserwacji, a następnie umieszczone na stronie cyfrowewm.pl – by każdy mógł je tam zobaczyć. W trakcie projektu zostanie również zrealizowanych dwanaście krótkich filmów, w których poznamy historie, zarchiwizowanych przedmiotów.

02

gru

Z mroków średniowiecza

Wikiński pion do gry z końskiego zęba, amulet, dzięki któremu można poznać skandynawską mitologię, fragmenty zbroi i broni średniowiecznych rycerzy będzie można wkrótce zobaczyć nie tylko na muzealnych wystawach, ale również w sieci. Regionalna Pracownia Digitalizacji zcyfryzuje wyjątkowe zabytki z dwóch muzeów w naszym regionie – Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

18

lis

Odwiedź naszą wystawę wirtualnie - Warmio, quo vadis?

Zapraszamy do obejrzenia prac, które powstały podczas pleneru i warsztatów rzeźby, realizowanych w ramach projektu "Warmio, quo vadis?".

15

lis

Ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek

Na ponad 300 stronach można obejrzeć ponad 800 zdjęć bo historyczna Warmia jest krainą o niespotykanej w innych regionach Polski liczbie zachwanych kapliczek i przydrożnych krzyży. Wszystko to opisał Stanisław Kuprjaniuk w książce "Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek".

10

lis

O warmińskich kapliczkach

Już w najbliższy poniedziałek, 14 listopada o godz. 17.00 w Bibliotece Elbląskiej będzie można posłuchać dra Stanisława Kuprjaniuka, który opowie o warmińskich kapliczkach. Będzie to okazja do prezentacji książki „Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek”. My do odwiedzenia Biblioteki serdecznie zapraszamy i przypominamy - na naszej stronie można oglądać ponad 100  zdigitalizowanych kapliczek z naszego regionu - http://www.cyfrowewm.pl/obiekty/18/kapliczki.

08

lis

Na obrazie, w rzeźbie - duch Warmii

Artystyczne wyzwanie pod hasłem „Warmio, quo vadis?” rozpoczęło się od…poszukiwania lipy. Po odnalezieniu ponad 130-letniego drzewa – wiatrołomu pod Lidzbarkiem Warmińskim, artyści mieli zabezpieczone tworzywo, a inspiracje otaczały ich z każdej strony. Jeszcze do 21 listopada w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” można oglądać efekty ich pracy na poplenerowej wystawie „Warmio, quo vadis?”. Wstęp wolny.

26

paź

Warmia digitalizowana

Ten i poprzedni tydzień poświęciliśmy na digitalizację warmińskich zabytków. W ramach dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego projektu "Warmio, qvo vadis?" mamy do przeniesienia w wirtalną rzeczywistość dziesięć kapliczek, dwa obiekty zabudowy domowej, w tym jeden folwark oraz jeden obiekt sakralny.

20

paź

W świecie Wikingów

Co prawda w tym tygodniu digitalizujemy na Warmii i w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, ale w zeszłym po raz kolejny byliśmy w elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Co robiliśmy?

19

paź

Okiem praktyka

Pracownicy Regionalnej Pracowni Digitalizacji w Elblągu nie tylko cyfryzują obiekty, ale również szkolą innych z zakresu wykorzystania urządzeń pomiarowych służących do digitalizacji. Jeden z nich poprowadzi szkolenie podczas XVI edycji Szkoły Pomiarów.

19

paź

Dzień z Warmią

Wtorek, 18 października był dla nas dniem pełnym Warmii. Po poranny wykładzie "O dziedzctwie kulturowym Warmii" Andrzeja Rzempołucha, o 17.00 odbył się wernisaż poplenerowej wystawy "Warmio, qvo vadis?". Zdjęcia z wernisażu można oglądać tu!

18

paź

Warmio, czym jesteś?

Jest jeden, niewielki problem z Warmią. W Polsce, poza naszym regionem, często nie rozróżnia się Warmii i Mazur – mówił na wykładzie poświęconym tej wyjątkowej krainie Andrzej Rzempołuch - historyk sztuki, starszy kustosz, kierownik Działu Sztuki Dawnej w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i autor książek o regionie.

17

paź

O Warmii

Wtorek, 18 października w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” poświęcony będzie Warmii. O 11.00 będzie można wziąć udział w wykładzie Andrzeja Rzempołucha „O dziedzictwie kulturowym Warmii”, a o 17.00 w wernisażu poplenerowej wystawy „Warmio, qvo vadis?”.  Wstęp wolny.

11

paź

Interentowe badanie ankietowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu ankietowym, które ma na celu pozyskanie informacji na temat doświadczeń związanych z oglądaniem i wykorzystywaniem zasobów dostępnych w internecie (zdjęć, książek, zabytków). Ankieta znajduje się pod adresem: http://badaniasocjologa.pl/index.php/649912/lang-pl

06

paź

Wykład o Warmii

Wszyscy zainteresowani historią Warmii powinni znaleźć chwilę i wybrać się 18 października do Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". Tu będzie można posłuchać wykładu „O dziedzictwie kulturowym Warmii”, wygłoszonego przez Andrzeja Rzempołucha.

05

paź

Na Europejskiej Nocy Naukowców

W piątek, 30 września Regionalna Pracownia Digitalizacji zaprezentowała się podczas Europejskiej Nocy Naukowców w Olsztynie.

04

paź

Wystawa obrazów, rzeźb i ceramiki powstałych w ramach projektu "Warmio, qvo vadis?"

We wtorek, 18 października o godz. 17.00 w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu zaprezentujemy prace uczestników ogólnopolskiego pleneru artystycznego i warsztatu rzeźby ludowej w Godkach koło Jonkowa. Wstęp wolny.

03

paź

Oni znajdują, my digitalizujemy

Digitalizacja czyli przenoszenie realnych zabytków w świat wirtualny to zadanie, które realizuje Regionalna Pracownia Digitalizacji, działająca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. O tym, które z naszych zabytków mogą się doczekać cyfryzacji, jakie średniowieczne artefakty wkrótce ujrzą światło dzienne i jakie plany na przyszłość ma Pracownia opowie jej kierownik Hanna Laska-Kleinszmidt.

20

wrz

Warmińskie kapliczki

Przydrożne, często zapomniane są częścią warmińskiego krajobrazu. Jest ich ponad tysiąc. Każda inna, warta spojrzenia i uwagi. Dziesięć szczególnie cennych jest obecnie skanowanych i fotografowanych.

12

sie

Warmio, quo vadis?

W ramach projektu pod tym właśnie tytułem, który do 2017 r. jest realizowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu wraz z partnerami, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Regionalna Pracownia Digitalizacji wykona dokumentację w formie skaningu 3D jednego z kościołów pielgrzymkowych, folwarku (złożonego z domu mieszkalnego oraz budynków gospodarczych) lub dwóch wiejskich domów mieszkalnych oraz tak charakterystycznych dla tego regionu, kolejnych dziesięciu kapliczek. W ostatnich tygodniach odwiedzaliśmy zabytki Warmii wskazane przez specjalistów, aby wytypować kandydatów do digitalizacji. 

11

sie

Interaktywna podróż przez średniowiecze

Wakacje już na półmetku, dlatego trzeba starać się jak najlepiej wykorzystać pozostały czas na niezapomniane podróże. Mamy dla Was propozycję miejsca zdecydowanie godnego odwiedzenia –  Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. 

27

lip

Pozostałości pierwszego murowanego Zamku Biskupiego w Braniewie już zdigitalizowane!

Dla wszystkich niecierpliwie wyczekujących efektów digitalizacji wieży Bramnej dawnego Zamku Biskupiego w Braniewie mamy bardzo dobrą nowinę – nie musicie już dłużej czekać, wszystko już jest na naszym portalu!

12

lip

Tym razem fortyfikacje XX wieku ...

Kolejny digitalizowany przez naszą Regionalną Pracownię Digitalizacji obiekt to gratka dla wszystkich pasjonatów II wojny światowej. Tajemniczym obiektem, który tym razem odwiedziliśmy jest wpisany do rejestru zabytków poniemiecki schron bierny Regelbau 502 w Piszu, wchodzący w skład tzw. Piskiej Pozycji Ryglowej.

05

lip

Praca wre ...

Niech nie zmyli Was spokój na naszym portalu! To są tylko pozory, niczym cisza przed burzą ;) Wakacje rozpoczęły się już na dobre, ale my w naszej Regionalnej Pracowni Digitalizacji nie leniuchujemy.

30

maj

Cyfrowa wersja kościoła, który miał być pałacem ...

Pracując już intensywnie nad obróbką materiału pozyskanego w czasie skanowania wieży Bramnej dawnego Zamku Biskupiego w Braniewie, możemy się podzielić gotową wizualizacją innego wyjątkowego zabytku architektury województwa warmińsko – mazurskiego. Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania kościoła filialnego p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sambrodzie. 

23

maj

Co Warmiakom w duszy gra?

Wszystkich, którzy chcieliby poszukać odpowiedzi na to pytanie serdecznie zapraszamy do udziału w etnologicznych badaniach terenowych, które odbędą się już we wrześniu w Lidzbarku Warmińskim i na terenie powiatu lidzbarskiego, w ramach realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu „Warmio, quo vadis?”

19

maj

Kolejne wyzwanie przed nami

Niedawno udostępniliśmy finalne efekty naszej pracy nad digitalizacją części zabytków pozyskanych na Polach Grunwaldzkich w czasie ostatnich badań archeologicznych. Nie próżnując zbyt długo już zabieramy się za cyfryzowanie kolejnego zabytku! Pozostając nadal w tematyce średniowiecza, tym razem na „celowniku” naszego skanera znalazła się wieża Bramna dawnego Zamku Biskupiego w Braniewie.

17

maj

Liczni goście "Dni Otwartych Funduszy Europejskich"

12 i 13 maja, w zeszły czwartek i piątek, nasza Regionalna Pracownia Digitalizacji włączyła się w ogólnopolską akcję "Dni Otwartych Funduszy Europejskich". Dziękujemy serdecznie wszystkim gościom za odwiedziny i zapraszamy ponownie ;) 

06

maj

"Polowanie na zabytki"

Pod tym właśnie hasłem Regionalna Pracownia Digitalizacji w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu w dniach 12 i 13 maja w godz. od 10 do 18 włącza się w ogólnopolską akcję „Dni Otwartych Funduszy Europejskich”.

05

maj

"Żuławy w Elblągu"

 „Cudze chwalicie swego nie znacie” – aby, zapobiec sprawdzeniu się tego popularnego przysłowia już 8 maja (niedziela) w godz. od 11 do 16 Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie zapraszają na spotkanie „Żuławy w Elblągu”, podczas którego będzie można zapoznać się z oferowanym przez tą krainę bogactwem przyrody, krajobrazu, kultury, kuchni  i nie tylko … 

28

kwi

Odkrywając grunwaldzkie skarby

W zeszły piątek 22.04. naszym gościem był dr Piotr A. Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. W czasie spotkania w Sali Kameralnej Kina Światowid, koordynator wykopalisk archeologicznych prowadzonych w ostatnich latach na Polach Grunwaldzkich, uchylił rąbka tajemnicy i zaprezentował, wszystkim zgromadzonym słuchaczom, pierwsze wyniki przeprowadzonych badań. 100 z pozyskanych  374  zabytków zostało poddanych konserwacji i już w tegoroczną Noc Muzeów z 16 na 17 maja, będzie można podziwiać je na muzealnej ekspozycji. Zachęcając Was do jej odwiedzenia już teraz udostępniamy pierwsze efekty digitalizacji części „grunwaldzkich skarbów”. 

15

kwi

Wykopane pod Grunwaldem

Jakie pamiątki pozostały po jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, jak udało się je odnaleźć i co mogą nam one powiedzieć o tym historycznym wydarzeniu i ich uczestnikach? Wszystkich pasjonatów archeologii, średniowiecza i nie tylko serdecznie zapraszamy na spotkanie z dr Piotrem A. Nowakowskim.

05

kwi

„Przekrocz granice rzeczywistości”

Event pod takim właśnie tytułem, zostanie zorganizowany już w najbliższy weekend 8-10 kwietnia w Centrum Handlowym Ogrody w Elblągu. Organizatorzy zaprosili do udziału w nim m. in. Elbląski Park Technologiczny, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Elblągu, Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu oraz Nas – Regionalną Pracownię Digitalizacji! Głównym gwoździem programu i wyjątkową okazją do spotkania w tym zacnym gronie jest oficjalna premiera aplikacji mobilnej theMuseum firmy theConstruct, dzięki której każdy będzie mógł odbyć wirtualny spacer po ulicach elbląskiej starówki z lat 30. XX w. 

22

mar

Czas zadumy Wielkiego Tygodnia

Po Niedzieli Palmowej w religii chrześcijańskiej rozpoczyna się jedno z najważniejszych w roku liturgicznym okresów - Wielki Tydzień, a w tym, w sposób szczególny obchodzone trzy ostanie dni zwane Triduum Świętym, Wielkanocnym lub też Paschalnym. Czas ten jest bardzo bogaty w różne ludowe tradycje.

21

mar

Warmio, quo vadis?

Projekt pod tym właśnie tytułem w latach 2016-2017 będzie realizowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu wraz z partnerami, dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pośród licznych zaplanowanych w nim działań na rzecz ochrony i popularyzacji bogatego dziedzictwa kulturowego Warmii, znajduje się również digitalizacja.

14

mar

Toruńscy studenci w elbląskiej gościnie

W zeszły piątek (11 marca) naszą Regionalną Pracownię Digitalizacji odwiedzili członkowie Koła Naukowego Studentów Konserwatorstwa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W czasie ich krótkiej, ale intensywnej wizyty w Elblągu oprócz poznania tajników digitalizacji i skanowania laserowego mieli szansę spotkać się z profesor Marią Lubocką-Hoffman, twórczynią retrowersji - koncepcji według, której odbudowywana jest elbląska starówka, po której Nasi goście oczywiście również osobiście się przespacerowali. 

18

lut

Z pola Bitwy pod Grunwaldem do świata wirtualnego

W tym tygodniu zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji miał przyjemność odwiedzić Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, gdzie zdigitalizowaliśmy część ze 100 najciekawszych zabytków pozyskanych na Polach Grunwaldzkich w czasie ostatnich dwóch lat. 

19

sty

Wirtualna elbląska "Otwarta Galeria"

Już zeszły 2015 rok, był dla sztuki Elbląga rokiem wyjątkowym – równo 50 lat temu, a więc już pół wieku temu, w Elblągu miało miejsce bez wątpienia bezprecedensowe i wyjątkowe pod wieloma względami artystyczne przedsięwzięcie – I Biennale Form Przestrzennych.  Obchody tego okrągłego jubileuszu już za Nami, ale z życzeniami w rozpoczynającym się Nowym Roku, kolejnej co najmniej 50.-tki, przedstawiamy samych jubilatów – Formy Przestrzenne I Biennale!

14

gru

Coraz bliżej święta

Jednym z elementów z którym nieodłącznie łączymy Święta Bożego Narodzenia, to oprócz choinki i Świętego Mikołaja na pewno bożonarodzeniowe szopki. Tradycja ta ma długą historię, a za jej twórcę uznaje się św. Franciszka z Asyżu, który w 1223 r., za zgodą ówczesnego papieża Honoriusza III, we włoskiej Umbrii, w pustelni Greccio, zorganizował z okolicznymi mieszkańcami pierwszą inscenizację nocy Bożego Narodzenia. Zwyczaj ten kontynuowały zakony franciszkańskie, a wraz z nimi bożonarodzeniowe inscenizacje z Włoch dotarły do całej Europy.  

03

gru

Najważniejszy był kamień

Jednym z najważniejszych elementów młynów, niezależnie od tego czy były napędzane siłą wody, wiatru czy pary, zawsze było złożenie kamieni młyńskich, składające się z tzw. leżaka, czyli kamienia nieruchomego oraz tzw. bieguna - kamienia, który poruszany mielił ziarno na leżaku. Przykład jednego z takich kamieni młyńskich, pochodzący z młyna parowego rodziny Schlenger, możemy zobaczyć w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim.

30

lis

Kolejne obiekty architektury drewnianej z Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku w wersji cyfrowej już na naszej stronie!

Historia ogromnej ilości obiektów obecnie znajdujących się w Muzuem Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku zaczyna się jeszcze w Królewcu, gdzie w 1913 roku zostało oficjalnie otwarte muzeum drewnianego budownictwa ludowego Prus Wschodnich – według ówczesnych niemieckich etnografów - regionu, w którym zachowała się największa liczba tych zabytków. 

26

paź

Digitalizacja i kino w Tolkmicku

W zeszłą sobotę w ramach projektu "Kultura 3xTAK!" razem z Kinem Światowid odwiedziliśmy Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Tolkmicku. W czasie naszych warsztatów odnośnie digitalizacji jak zwykle największą popularnością cieszyła się możliwość samodzielnego skanowania. Dobrze wiedzieć, że rośnie nam zaplecze zdolnych skanerzystów – digitalizatorów, zabytków do cyfryzacji wystarczy na parę pokoleń!

22

paź

Czas na Tolkmicko

Wszystkich zainteresowanych pojęciem "digitalizacji" z Tolkmicka i okolic serdecznie zapraszamy już w tą sobotę 24 października do Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Tolkmicku, gdzie o godz. 14.00 odbędą się bezpłatne i otwarte dla wszystkich warsztaty pod tytułem "Czym jest digitalizacja?". Po warsztatach o godz. 18.30 serdecznie zapraszamy na również bezpłatny pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy.

14

paź

Warmińskie kapliczki i różaniec

Wzrost liczby fundacji kapliczek na Warmii w 2. poł. XIX w. częściowo wiąrze się ze wzrostem popularności kultu maryjnego, ożywionego na tych terenach objawieniami maryjnymi w Gietrzwałdzie w okresie od 27.06 do 16.09 1877 r. Matka Boża objawiając się trzynastoletniej Justynie Szafrańskiej oraz dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej, na pytanie dziewczynek: "Czego żądzasz Matko Boża?", odpowiedzieć miała: "Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!".

05

paź

Pierwsze odwiedziny w Młynarach

W sobotę 26.09. mieliśmy przyjemność spotkać się w Ośrodku Kultury w Młynarach, w ramach projektu "Kultura 3xTAK!", z zaintrygowanymi pojęciem digitalizacji mieszkańcami.

21

wrz

Zajęcia o digitalizacji i bezpłatne projekcje filmów

Już w tą sobote 26 września będziemy gościć w Ośrodku Kultury w Młynarach, gdzie o godz. 12.00 przeprowadzimy otwarte dla wszystkich chętnych, bezpłatne warsztaty pod tytułem "Czym jest digitalizacja?".

18

wrz

Retrowersja na elbląskim Starym Mieście

Efekty realizacji tej powstałej w latach 1980-1983 nowej koncepcji odbudowy, poprzedzone gruntownymi, o szerokim zakresie badaniami architektonicznymi i historycznymi oraz na niespotykaną skalę badaniami archeologicznymi, możemy dzisiaj podziwiać na stopniowo odbudowywanej elbląskiej starówce, którą teraz możecie zwiedzić w każdym momencie dzięki zamieszczonemu na naszej stronie wirtualnemu spacerowi.

15

wrz

Oj, się działo!

Inauguracja 23. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, a także elbląskie "Święto Chleba" podczas, którego się odbyła już za Nami ... Było Nam bardzo miło ugościć na naszym stoisku wszystkich, którym niestraszna była niesprzyjająca spacerom pogoda i tych którzy odnaleźli Nas pośród regionalnych smakołyków i wielu atrakcji! Mamy nadzieję, że zaspokoiliśmy w pewnym stopniu Waszą ciekawość, albo wręcz ją rozbudziliśmy ;) Obyśmy mieli więcej okazji do spotkań!

07

wrz

Spotkajmy się w "realu"!

Ogólnopolska Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa, obchodzona w tym roku pod hasłem "Utracone dziedzictwo" będzie miała miejsce już w ten piątek 11.09. w Elblągu! Wydarzenie to połączone zostanie z już 10. jubileuszową edycją elbląskiego "Święta Chleba". Pośród licznych atrakcji przygotowanych na te trzydniowe święto promujące regionalne dziedzictwo kulturowe, gdzie pokarm znajdzie zarówno dusza i ciało również nasz zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji będzie miał przyjemność zaprezentować coś specjalnego! 

11

sie

Kapliczki ponownie w „świetle skanerów”

Zespołowi Regionalnej Pracowni Digitalizacji nie straszne są tropikalne upały, dlatego korzystając z bezchmurnego nieba i dobrych warunków do skanowania laserowego w terenie, systematycznie wyruszamy na poszukiwania kolejnych warmińskich kapliczek. Owoce naszych poszukiwań w postaci modeli 3D, zdjęć i opisów, tych charakterystycznych dla Warmii obiektów małej architektury, systematycznie udostępniane są na naszej stronie internetowej www.cyfrowewm.pl

27

lip

Lodówka działająca bez prądu

W czasie nawiedzających Nas od czasu do czasu wręcz tropikalnych upałów trudno sobie wyobrazić życie bez kostek lodu i schłodzonych napojów. Pierwszy prototyp maszyny produkującej lód powstał jednak dopiero w 1851 r. w Stanach Zjednoczonych i początkowo nie cieszył się on popularnością. Jak w takim razie radzono sobie w tej nie tak dalekiej przeszłości bez zamrażarek? Przykładem stosowanego wówczas rozwiązania może być lodownia pokojowa eksponowana w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim.

26

cze

Od szczegółu do ogółu

Jakiś czas temu udostępniliśmy na naszej stronie model 3D pozostałości wiatraka odwadniającego z Ostaszewa, obecnie eksponowane w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim. Dzisiaj z dumą możemy podzielić się kolejnym modelem 3D – tym razem całego wiatraka. 

25

maj

Konferencja "Condition.2015" - „międzynarodowo” o digitalizacji

W dniach 21-22.05. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w organizowanej przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku międzynarodowej konferencji „Condition. 2015”. Dwa z czterech dni w całości poświęcone zostały problematyce digitalizacji. Prelegenci z różnych państw Europy przedstawili zrealizowane przez siebie projekty digitalizacyjne i problemy jakie podczas ich realizacji napotkali.

06

maj

Bezpłatne zajęcia w pracowni digitalizacji

Co to jest digitalizacja? Jak skanuje się rzeźby? A przede wszystkim, po co to się robi? Odpowiedzi na te pytania już znają dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 23, które w poniedziałek 4 maja wzięły udział w spotkaniach edukacyjnych w Regionalnej Pracowni Digitalizacji działającej w CSE „Światowid”

29

kwi

Jan Kowalski - Jeden z Ostatnich Mistrzów Kultury Ludowej

„Ostatni mistrzowie kultury ludowej” - taką nazwę nosił projekt zrealizowany w 2009 r. w ramach którego powstał m. in. cykl filmów o ludowych twórcach Warmii i Mazur. Część z nich została poświęcona właśnie niezwykle dla kultury ludowej zasłużonemu Janowi Kowalskiemu. Nam dzięki współpracy z Muzeum Budownictwa Ludowego – Parkiem Etnograficznym w Olsztynku udało się zeskanować pięć znajdujących się w tym muzeum rzeźb tego ludowego artysty. 

28

kwi

Dla mieszkańców i turystów

Serwis Cyfrowe Warmia i Mazury to miejsce w sieci, w którym można zobaczyć zbiory muzealne - w formie cyfrowej. Dzięki dofinansowaniu, w wirtualnej rzeczywistości znalazło się jeszcze więcej obiektów. Został zakupiony sprzęt do digitalizacji 3D obiektów wielkogabarytowych oraz rozbudowany serwis cyfrowewm.pl.         

24

kwi

Menonickie cmentarze

Tereny Żuław przed wojną stanowiły bardzo różnorodny kulturowo region. Ważnym elementem tej kulturowej mozaiki byli mennonici. Ta mniejszość wyznaniowa, która przybyła na tereny Żuław w XVI w., początkowo nie mogła wznosić swoich świątyń, ani posiadać własnych cmentarzy. Dlatego też swoich zmarłych chowali oni na cmentarzach katolickich, w specjalnie wydzielonych osobnych kwaterach. Od XVIII w., mennonici zaczęli wznosić własne cmentarze, zwykle w znacznym oddaleniu od wsi, co prawdopodobnie w znacznym stopniu uchroniło je przed zniszczeniem po drugiej wojnie światowej przez pozbawionych szacunku do swoich poprzedników napływowych mieszkańców. Nagrobki cmentarzy menonickich, przyjmują bardzo różne kształty, ale są one bardzo podobne do tych stosowanych na cmentarzach innych wyznań. Ich forma, elementy dekoracyjne, jak i materiał z którego zostały wykonane, nie są przypadkowe i mają duże znaczenie symboliczne.

24

kwi

Co robić, by zachować pamięć o historii

Komu służy digitalizacja? Co zrobić, by była użyteczna? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy konferencji pt. "Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii", która 22 kwietnia odbyła się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

10

kwi

Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają 22 kwietnia na konferencję pn. „Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii”. 

07

kwi

Archeologiczne skarby

Tym razem na naszym portalu udostępniliśmy eksponaty z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, które odkryte zostały podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w Mikołajkach i Giżycku.

27

mar

Prosto z krainy wiatraków na nasz portal

Elementem charakterystycznym krajobrazu Żuław były znajdujące się praktycznie w każdej miejscowości wiatraki. Słowo „były” niestety nie pojawia się tu przypadkowo ponieważ obecnie w terenie podziwiać możemy już tylko dwa zachowane przykłady w miejscowości Palczewo oraz Drewnica. Szczątki wiatraka z Ostaszewa, a dokładnie koło zębate wraz z wałem, czerpak, okucia i kamienne łożysko możemy zobaczyć na ekspozycji stałej Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim, a dzięki zeskanowaniu przez ekipę naszej Regionalnej Pracowni Digitalizacji, teraz również na naszym portalu cyfrowewm.pl.

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.