Kapliczka we Franknowie

 

STATYSTYKI
  • 1673 Wejścia

 

Opis

W niektórych miejscowościach możemy znaleźć bardzo dużo kapliczek. Ich liczba nie była w żaden sposób zwyczajowo określona. W okresie 2. poł. XIX w., gdy sytuacja warmińskich gospodarzy uległa znacznemu polepszeniu, coraz częściej fundatorami pojedynczej kapliczki byli już pojedynczy gospodarze, a nie jak było to wcześniej cała lokalna społeczność. Dzięki temu np. w miejscowości Franknowo znaleźć możemy aż 11 kapliczek.

Zróżnicowana bryła prezentowanej tynkowanej kapliczki składa się z szerszej i wyższej, zwieńczonej trójkątnym szczytem fasady oraz niższej i przykrytej pulpitowym dachem części tylnej. W części frontowej, na wysokim cokole pilastry, pomiędzy którymi duża zakończona łukiem wnęka. Ponad nią na osi kapliczki w części szczytu fasady mniejsza wnęka również zamknięta łukiem. Trójkątny szczyt zwieńczony przez metalowy krzyż z chorągiewką z krzyżem, flankowany jest przez dwie sterczyny z daszkami namiotowymi.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji17 marca 2014 (17.03.2014)
Datowaniekoniec XIX w.
MiejsceFranknowo; kapliczka znajduje się w centrum miejscowości, po wschodniej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Tłokowo; na terenie gospodarstwa nr 68
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.