Gitterna

 

STATYSTYKI
  • 5765 Wejścia

 

Opis

Rytm życia w średniowieczu w znacznym stopniu określany był przez kalendarz liturgiczny. Pośród pobożnych nabożeństw i procesji oraz ciężkiej pracy było w nim jednak miejsce także na rozrywkę – uczty i tańce. We wszystkich tych sferach życia towarzyszyła człowiekowi muzyka. Dowodem na bogatą kulturę muzyczną także w Elblągu, oprócz źródeł pisanych, stanowią odnalezione podczas badań archeologicznych na Starym Mieście, zachowane w bardzo dobrym stanie wyjątkowe instrumenty muzyczne. Najcenniejszym z nich jest prezentowana gitterna.

Gitterna jest to instrument strunowy, poprzednik dzisiejszej gitary. Korpus instrumentu wydrążony jest w jednym klocku drewna. Zwieńczenie jego krótkiej i szerokiej szyjki ozdobione zostało płaskorzeźbioną główką kobiety w koronkowym czepcu. W komorze kołkowej na szyjce elbląskiej gitterny osadzono 8 kołków, co świadczy o tym, iż najprawdopodobniej posiadała ona 8 strun. Elbląski przykład, obok bogato zdobionej gitterny z kolekcji Wartburg-Stiftung w Eisenach, jest najstarszym z zachowanych tego typu instrumentów w Europie. A jedynym, tego typu instrumentem, znalezionym w trakcie badań archeologicznych w latrynie. Właśnie specyficznym warunkom występującym w latrynach, obiekt ten w dużej mierze zawdzięcza swój doskonały stan zachowania.

 

Specyfikacja

Data archiwizacji2 lipca 2014 (02.07.2014)
Datowanie1. poł. XV w.
MiejsceMuzeum Archeologiczno - Historyczne, Elbląg
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona wwwwww.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.