• Izba

    Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
  • Obiekty muzealne

 
 

Rzeźba "Warmiak"

 

INFO


STATYSTYKI
  • 4232 wejść

Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

OPIS

Autor prezentowanej rzeźby - Jan Kowalski (1936-2013) był bardzo aktywnym działaczem społecznym i popularyzatorem tradycji ludowych Powiśla, Warmii i Mazur. Za swoją działalność został doceniony licznymi nagrodami w tym prestiżowymi nagrodami Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodą im. Oskara Kolberga. Jego prace rzeźbiarskie przedstawiające postaci w tradycyjnych strojach ludowych oraz sceny i postaci religijne, prezentowane były na licznych wystawach w kraju i za granicą (m. in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji i Stanach Zjednoczonych).

Prezentowana rzeźba "Warmiak" przedstawia mężczyznę w tradycyjnym warmińskim stroju ludowym. Postać ubrana jest w niebieską sukmanę, czyli długie okrycie wierzchnie, które w tym kolorze wykonane z sukna, noszono tylko w święta. Mężczyzna w pasie przewiązany jest tzw. "krajką", czyli ręcznie tkanym, wyplatanym na deseczce od krosien pasem. Na głowie stworzonej przez artystę postaci widzimy, typowy dla chłopów z terenów Warmii tzw. "kołpak". Było to zimowe nakrycie głowy, wykonane z czarnego lub siwego baranka, z granatowym lub niebieskim, zrobionym z sukna lub aksamitu denkiem. Na wyrzeźbionym otoku kołpaka widoczne są również charakterystyczne dwie wstążeczki – niebieska i biała. Wiązały one rozcięty z boku otok kołpaka.


Literatura:
Z. Kumórek, Posłowie [w: ] J. Kowalski "Fraszki 1999", Iława 1999
A. F. Klonowski, "Atlas Polskich Strojów Ludowych" Cz. I., Pomorze i Warmia, z. 3., "Strój Warmiński", Wrocław 1960
Karta ewidencyjna obiektu z zasobów Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku

 

SPECYFIKACJA

Data archiwizacji11 lutego 2015 (11.02.2015)
Datowanie1996 r.
MiejsceMuzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny, Olsztynek
Mapa Google pokaż na mapie Google
KategoriaZbiory muzealne
SygnaturaMBLO-1451/s
WłaścicielMuzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.

Projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Contact.