• Izba

    Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
  • Obiekty muzealne

 
 

Kapliczka w Jezioranach

 

INFO


STATYSTYKI
  • 1322 wejść

Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

OPIS

Na przełomie XVIII i XIX w. w formie wznoszonych kapliczek utworzył się wzór, powielany jeszcze długo później przez ich kolejnych budowniczych. Powstające wówczas kapliczki były zazwyczaj przykrywane dwuspadowym dachem, ich bryła była zwarta i urozmaicana jedynie przez jedną, czasami dwie ustawione jedna nad drugą, wnęki oraz uproszczone, typowe dla epoki detale, w tym charakterystyczne faliste gzymsy, oddzielające korpus od szczytu.

Prezentowana tynkowana kapliczka wzniesiona na planie prostokąta na niewysokim cokole i przykryta dwuspadowym dachem, jest przykładem zastosowania takiego właśnie wzoru. W ścianie frontowej, znajduje się wysoka na całą kondygnację wnęka zakończona łukiem odcinkowym. Trójkątny szczyt, od korpusu kapliczki oddziela charakterystyczny falisty gzyms.

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

SPECYFIKACJA

Data archiwizacji5 lutego 2016 (05.02.2016)
DatowanieXVIII/XIX w.
MiejsceJeziorany; kapliczka znajduje się na południowy-zachód od miejscowości; po wschodniej stronie drogi prowadzącej do miejscowości Krokowo, w pobliżu drogi dojazdowej do gospodarstwa nr 31 Jeziorany-Kolonie;
KategoriaKapliczki
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.

Projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Contact.