Kapliczka w Płoskini

 

STATYSTYKI
  • 1550 Wejścia

 

Opis

Na początku XX w. na Warmii często wznoszone były pomniki upamiętniające mieszkańców danej miejscowości poległych na froncie w czasie I wojny światowej. Obiekty te pełniąc funkcję przede wszystkim kommemoratywną, swoją formą nawiązywały do tradycyjnych warmińskich kapliczek, jednak dodatkowo pojawiały się na nich również elementy symboliki żołnierskiej. Wraz z wymianą ludności po 1945 r., elementy wojskowe zostały usunięte, a dawne upamiętnienia w całości zaadaptowane zostały na cele czysto kultowe.

Prezentowana, wysoka, trzykondygnacyjna kapliczka wzniesiona została na planie kwadratu. Na wysokim wykonanym z ciosanego kamienia polnego cokole znajduje się niższa tynkowana podstawa z ustawionymi pionowo w narożach blokami kamienia, o groszkowanej powierzchni. Powyżej w kondygnacji wysokiego prześwitu, opartego na czterech boniowanych i groszkowanych filarach, ustawiona została figura Chrystusa Miłosiernego. Dekoracyjne zwieńczenie kapliczki w formie krzyża (nawiązującego kształtem do najwyższego niemieckiego odznaczenia wojskowego – Krzyża Żelaznego) ustawionego na trzystopniowym dekoracyjny cokole. W ścianie frontowej podstawy zwieńczenia kapliczki umieszczony napis w języku niemieckim: „Herr gib Ihnen die ewige Ruhe” (Panie, daj im wieczny odpoczynek”).

Literatura:
S. Kuprjaniuk, I. Liżewska, “Warmińskie kapliczki”, Olsztyn 2012

 

Specyfikacja

Data archiwizacji9 lutego 2016 (09.02.2016)
Datowaniepo 1918 r.
MiejscePłoskinia; kapliczka znajduje się we wschodniej części miejscowości, na skwerze przy skrzyżowaniu dróg na północny-zachód od kościoła p.w. Św. Katarzyny
KategoriaKapliczki
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.