Dzban cechu murarzy

 

STATYSTYKI
  • 1122 Wejścia
  • 260 Pobrań

 

Opis

Kolekcjonerska pasja Pana Dariusza Brzozowskiego trwa już od kilkudziesięciu lat. Część jego bogatych zbiorów prezentowana jest obecnie w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku na wystawie „Rzemiosło artystyczne dawnych Prus”. Z tej właśnie wystawy pochodzi prezentowany cynowy dzban cechu murarzy.

Konwisarstwo, bo tak nazywa się dział rzemiosła obejmujący wyrób i obróbkę przedmiotów z cyny i spiżu, należy do jednych z najstarszych rzemiosł w Prusach. Od XIV w. z materiału tego wykonywano przedmioty codziennego użytku, sprzęty kościelne i użyteczności publicznej. Od XIX w. stopniowo wypierał go stosowany w produkcji fabrycznej fajans, porcelana, szkło i stopy innych metali. Na obszarze Prus najprężniej działające cechy konwisarzy znajdowały się w miastach hanzeatyckich regionu, czyli: Braniewie, Elblągu, Gdańsku, Toruniu i Królewcu, z którego pochodzi prezentowany obiekt. W związku z nietrwałością tego metalu – kruchego i podatnego na uszkodzenia, wrażliwego na niskie temperatury i łatwego do przetopienia, do naszych czasów zachowało się niewiele zabytków z niego wykonanych.

Prezentowany dzban o owoidalny korpusie na wysokiej, dwuuskokowo sklepionej stopie z szeroką, krótką szyją, pośrodku przewężoną, z poszerzonym i pogrubionym wylewem, nakryty jest lekko wysklepioną pokrywą. Jego esowato wygięty dziobek lutowany jest do górnej części brzuśca i zamykany małą pokrywką na zawiasie. Esowate ucho dzbana lutowane jest do brzuśca i krawędzi wylewu, a zawiasem złączone z pokrywą. Kulista chwytka na pokrywie, ułatwiała jego otwarcie. Na brzuścu dzbana wygrawerowana została dedykacja: „ZUM ANDENCKEN IST DER WENIGE REST VON DER / 1781 DEN 29 JULY GESTIEFTETEN KRANCKEN-GESELSCHAFFT/ DENEN KRANCKEN MAURER-GESELLEN/ YUM BESTEN R.S.D.M.G.E.R.W. ABER/ DEN 4 OCBE D.W.G.A.W.M.G.A.H.M.”.
Tego typu dzbany używane były w czasie uroczystych zgromadzeń cechu do picia piwa lub wina (w przypadku prezentowanego obiektu - cechu murarzy). Uroczyście częstowano trunkami z niego nowo przyjętych do cechu czeladników w czasie tzw. wykupin, czyli poczęstunku dla starszyzny cechowej.

Literatura:
Karta ewidencyjna obiektu z zasobów Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu
„Rzemiosło artystyczne dawnych Prus” z kolekcji: Jerzego Wiśniewskiego, Artura Wasielewskiego, Edwarda Parzycha, Zbigniewa Jarockiego, Dariusza Brzozowskiego Folder wystawy

Zdigitalizowano i udostępniono dzięki uprzejmości Pana Dariusza Brzozowskiego

Prawa do wizerunków cyfrowych: CC BY-NC-SA 4.0
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/legalcode.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji18 czerwca 2018 (18.06.2018)
DatowanieXVIII w.
KategoriaKolekcje prywatne
WłaścicielDariusz Brzozowski
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.