Obraz "Portret Nikolausa von Bodeck"

 

STATYSTYKI
  • 1708 Wejścia
  • 386 Pobrań

 

Opis

Obraz pn. „Portret Nikolausa von Bodeck” z 1648 r.,
autor: Laurens de Neter,
olej na blasze miedzianej, wym. 14 x 11 cm

Na portrecie Nikolausa von Bodeck, poniżej herbu rodzinnego i klejnotu z labrami, widnieje inskrypcja: NiCOlAVS / V. BODECK. / NATVS Aō.1648. Obraz sygnowany jest monogramem „LDN” (widoczny po prawej stronie, przy łokciu Nikolausa). Portret mógł powstać na zamówienie lub w prezencie dla holenderskiej gałęzi rodziny, z okazji drugiego ślubu Nikolausa.
Malarz Laurens de Neter urodził się między 1600 a 1604 r. w Elblągu, a zmarł 17 czerwca 1652 r. Uczęszczał do elbląskiego gimnazjum, a następnie pobierał nauki artystyczne w Gdańsku u Isaaca van den Blocke. Przeniósł się do Holandii, gdzie malował głównie sceny rodzajowe. W 1639 r. wrócił do Gdańska i otrzymał zgodę, od jego władz, na pracę w charakterze portrecisty (nie zachowało się wiele z tego typu prac autora).
Rodzina von Bodeck odegrała ważną rolę w historii Elbląga, ale również Gdańska. Nikolaus, syn Valentina (którego miniaturowy portret można oglądać tu: http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/564/portret-valentina-bodeck) oraz Agathy von der Linde, żył w latach 1611-1674. Początkowo uczył się w gimnazjach w Gdańsku, Toruniu oraz Chełmie. Pochodził z rodziny, która osiedliła się w Prusach w II poł. XIV w., jego krewni pochodzili z wielu miast Rzeszy, Szwajcarii oraz Niderlandów. Podobnie jak jego ojciec, uczył się języka polskiego. Udał się w tzw. grand tour (młody szlachcic czy mieszczanin odbywał podróż po Europie w celu zdobycia wykształcenia lub doświadczenia). Podróżował po Rzeszy, Francji, Anglii oraz Niderlandach i zapisał się na uniwersytet w Lejdzie. Był protestantem. W 1633 i 1648 r. żenił się z przedstawicielkami ważnych rodzin gdańskich. Od 1637 r. pełnił urzędy ławnika, rajcy i sędziego. Trzykrotnie był wybierany na stanowisko nadburmistrza (od 1665 r. do śmierci), sprawował również funkcję królewskiego burgrabiego w Gdańsku (od 1671 r.).
Miniatura jest w posiadaniu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu od 2010 r.

Bibliografia:
Jacek Tylicki, Miniaturowe portrety Valentina i Nikolausa von Bodeck i ich twórca - Laurens de Neter, w: Elbląskie Studia Muzealne, 2, 2011 r., red. Mirosław Marcinkowski.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 maja 2019 (14.05.2019)
Datowanie1648 r.
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajolej na blasze miedzianej
Sygnaturanr inw. ME/664-b/MR
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona wwwwww.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.