Obraz "Portret Valentina von Bodeck"

 

STATYSTYKI
  • 1801 Wejścia
  • 383 Pobrań

 

Opis

obraz "Portret Valentina von Bodeck" z 1648 r.,
autor: Laurens de Neter
olej na blasze miedzianej, wym. 14 x 11 cm

Na miniaturze, po lewej stronie, poniżej herbu, na owalnej tarczy z klejnotem i labrami, widoczny jest napis: „Valentin von Bodeck / Burgermaister / Natvs A°.1578 [Obiit?] / [1635?]”. Na obrazie brak sygnatury malarza. Portret mógł powstać na zamówienie lub w prezencie dla holenderskiej gałęzi rodziny, z okazji drugiego ślubu Nikolausa, syna Valentina. Powstał prawdopodobnie po śmierci Valentina.

Malarz Laurens de Neter urodził się między 1600 a 1604 r. w Elblągu, a zmarł 17 czerwca 1652 r. Uczęszczał do elbląskiego gimnazjum, a następnie pobierał nauki artystyczne w Gdańsku u Isaaca van den Blocke. Przeniósł się do Holandii, gdzie malował głównie sceny rodzajowe. W 1639 r. wrócił do Gdańska i otrzymał zgodę, od jego władz, na pracę w charakterze portrecisty (nie zachowało się wiele z tego typu prac autora).

Rodzina von Bodeck odegrała ważną rolę w historii Elbląga, ale również Gdańska. Osiedlili się w Prusach w II poł. XIV w., ich krewni pochodzili z wielu miast Rzeszy, Szwajcarii oraz Niderlandów. O znaczeniu rodziny von Bodeck świadczy m.in. to, że epitafium dziadka naszego bohatera, również Valentina, jest jedynym kamiennym zabytkiem tego typu w katedrze elbląskiej, ponadto zostało wykonane przez wybitnego niderlandzkiego rzeźbiarza Willema van den Blocke. Valentin urodził się w 1578 r. w Elblągu i był protestantem. Uzyskał staranne wykształcenie, m.in. w zakresie języka polskiego. Podróżował po Europie, a w 1600 r. ożenił się z córką wieloletniego burmistrza Gdańska – Agathą von der Linde. Ugruntowało to pozycję rodziny i doprowadziło do potwierdzenia jej jako szlachty przez cesarzy Macieja i Ferdynanda II oraz króla Zygmunta III. Valentin był czterokrotnie nadburmistrzem Gdańska, był również patronem sztuki (ufundował dla gdańskiego kościoła ołtarz z malowidłami Bartłomieja Strobla). Jego synem był Nikolaus von Bodeck (jego miniaturowy portret można oglądać tu: http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/563/portret-nikolausa-von-bodeck).
Miniatura jest w posiadaniu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu od 2010 r.

Bibliografia:
Jacek Tylicki, Miniaturowe portrety Valentina i Nikolausa von Bodeck i ich twórca - Laurens de Neter, w: Elbląskie Studia Muzealne, 2, 2011 r., red. Mirosław Marcinkowski.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 maja 2019 (14.05.2019)
Datowanie1648
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajolej na blasze miedzianej
Tematykaportret
Sygnaturanr inw. ME/664-a/MR
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona wwwwww.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.