Obraz "Kompozycja"

 

STATYSTYKI
  • 1719 Wejścia
  • 378 Pobrań

 

Opis

obraz: "Kompozycja" z 1975 r.
autor: Jonasz Stern
collage, wym. 102 x 83 cm

Jonasz Stern urodził się w 1904 r. w Kałuszu, zmarł w 1988 r. w Zakopanem. Pierwsze lekcje malarstwa pobierał we Lwowie u Pawła Gajewskiego. W wieku 24 lat przeprowadził się do Krakowa, tam zaczął studia w prywatnej Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunków Ludwiki Mehofferowej. Niemal równolegle rozpoczął studia w krakowskiej ASP (był tam uczniem m.in. Teodora Axentowicza Stanisława Kamockiego, Fryderyka Pautscha). W czasie studiów, wraz z najbliższym otoczeniem, współtworzył Grupę Krakowską (zwana "pierwszą", w odróżnieniu od powojennej, do której również należał). Za działalność w Komunistycznej Partii Polski był represjonowany, w 1938 r. trafił do obozu w Berezie Kartuskiej. Wybuch II wojny światowej zastał go we Lwowie, gdzie po zajęciu tego miasta w 1941 r. przez hitlerowców, został osadzony w getcie. Z getta został wysłany do obozu zagłady w Bełżcu, ale udało mu się uciec z transportu. Na jego twórczość ogromny wpływ miało traumatyczne przeżycie własnej śmierci. W roku 1943 roku cudem uniknął zagłady, ominęła go kula plutonu egzekucyjnego. Wydostał się spod ciał rozstrzelanych i uciekł na Węgry do Budapesztu. Do Krakowa wrócił w 1945 r. Tu związał się z Grupą Młodych Plastyków skupionych wokół Tadeusza Kantora. W latach 1954-1974 prowadził pracownię malarstwa na krakowskiej ASP.
W pierwszych latach twórczości Jonasz Stern zafascynowany był kierunkami artystycznymi początku XX wieku, m.in. surrealizmem i kubizmem. W 50. latach bliżej mu było do abstrakcjonizmu. Tworzył wielobarwne, geometryczne kompozycje malarskie oraz płótna abstrakcyjne, zapełniane przez nieregularne, biomorficzne kształty. Na początku lat 60. zaczął tworzyć kolaże złożone z kawałków tkanin, zwierzęcych kości i skór oraz rybich ości. Z czasem zaczął do nich dodawać fotografie i drobne przedmioty. Były to pejzaże o znaczeniu symbolicznym, część z nich było pewnego rodzaju hołdem dla ofiar Holocaustu.

Więcej o Jonaszu Sternie tu: https://ninateka.pl/film/jonasz-stern-przewodnik-po-sztuce

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji21 maja 2019 (21.05.2019)
Datowanie1975
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajcollage
Sygnaturanr inw. ME/52/MR
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona wwwwww.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.