Obraz "Obiekt niezidentyfikowany"

 

STATYSTYKI
  • 1281 Wejścia
  • 360 Pobrań

 

Opis

autor: Ryszard Tomczyk
obraz: „Obiekt niezidentyfikowany”, 1989 r.
olej na płótnie, wym. 60 x 80 cm

Urodzony 4 kwietnia 1931 r. w Radomiu. Po przeniesieniu się rodziny w 1945 r. na Wybrzeże uczęszczał do Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Chrobrego w Sopocie, które ukończył w roku 1950. Studiował filologię polską na Wydziale Humanistycznym Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Uzyskawszy dyplom, w 1953 r., przeniósł się do Elbląga i z tym miastem jest związany do dziś.
Do twórczości plastycznej (malarstwo) wrócił ok. 1965 r., na co miało wpływ związanie się z działalnością i twórczością Galerii El w Elblągu. W roku 1968 wygrał w konkursie na pejzaż Elbląga i Ziemi Elbląskiej, wchodząc w życie artystyczne Elbląga. Pierwszą indywidualną wystawą malarstwa o tematyce tzw. biomów była prezentacja w gdańskiej Galerii studenckiej „Żak”, w roku 1970. Od 1968 r. systematycznie uczestniczył w środowiskowym życiu plastycznym. Zdobywał nagrody i wyróżnienia. Tematyka metaforycznych „biomów”, jak i orientacje strukturalne sprawiły, że zyskał zainteresowanie środowisk krajowych – miał wystawy indywidualne w Gdańsku, Gorzowie Wlkp., Kwidzynie, Toruniu, Olsztynie i in. Ważniejsze cykle prac to kolejne serie biomów, „bioxy”, Maski i Demony, Mutanty, cykle – „inny świat”, pejzaże. Ulubione techniki – to malarstwo sztalugowe, olej, akryl, techniki własne, pastel, gwasz, akwarela. Ważnym elementem artystycznej biografii Ryszarda Tomczyka było pełnienie funkcji dyrektora – komisarza Galerii El i przekształcenie galerii w Centrum Sztuki (1980–1987). Jako artysta malarz oraz człowiek pióra doczekał się wielu recenzji na łamach pism środowiskowych i krajowych oraz zagranicznych. Niektóre jego teksty dramaturgiczne były inscenizowane przez Teatr Dramatyczny w Elblągu.

Pod względem stylistycznym malarstwo Ryszarda Tomczyka sytuuje się na przecięciu tendencji surrealizmu, informelu (nieprzypadkowa nagroda im. Z. Szumana) i strukturalizmu. Jest jednak łatwo rozpoznawalne, oryginalne i ma swoją ewolucję: od zgoła literackich „biomów” do „innego świata” o bujnych znamionach stricte malarskich. Znaczną część swych obrazów artysta przekazał w 2015 r. na własność Muzeum w Elblągu. Jego prace znajdują się w galeriach prywatnych i państwowych w całym kraju, jak i za granicą (szczególnie w Niemczech).

Źródło: http://ryszardtomczyk.pl/

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji23 maja 2019 (23.05.2019)
Datowanie1989 r.
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajolej na płótnie
Sygnaturanr inw. ME/286/MR
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona wwwwww.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.