Obraz "Jeźdźcy"

 

STATYSTYKI
  • 1418 Wejścia
  • 473 Pobrań

 

Opis

autor: Janusz Hankowski
obraz: „Jeźdźcy”, 1980 r.
tech. mieszana, wym. 114 x 67 cm

Janusz Hankowski to urodzony w 1933 r. w Ostrowie Mazowieckim artysta malarz, grafik, rzeźbiarz i animator kultury. Studiował etnografię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Od 1963 r. mieszka i pracuje w Elblągu.
Był współzałożycielem i twórcą nazwy Galerii El, inicjatorem i współtwórcą cyklu Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, współtwórcą „Salonu Elbląskiego”, a także współzałożycielem i członkiem Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Uczył plastyki w średniej szkole zawodowej oraz pełnił funkcję przewodniczącego elbląskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków.
W swojej działalności artystycznej Janusz Hankowski zajmuje się malarstwem, grafiką, tkaniną dekoracyjną, rzeźbą. Bardzo istotną cechą jego prac malarskich jest wyeksponowana rola faktury obrazu. Najchętniej posługuje się ciepłą kolorystyką, dbając jednocześnie o harmonijne łączenie barw. Ponadto maluje pejzaże.
Prezentował swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju i poza granicami, kilkudziesięciu zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych (Niemcy, Czechy, Rosja). Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Gdańsku, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.
Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Otrzymał m.in.: Nagrodę na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Wyróżnienie na wystawie BOSIO III w Monte Carlo (1961) czy Nagrodę w Salonach Elbląskich. A także odznaczeń: Srebrny Krzyż Zasługi (1970), Złoty Krzyż Zasługi (1975), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2003).

Biogram za: Leksykon Kulturalny Warmii i Mazur: http://leksykonkultury.ceik.eu

Tu można zobaczyć felieton filmowy o autorze: http://eswiatowid.pl/Aktualności.aspx?ItemId=37323&page=1

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji24 maja 2019 (24.05.2019)
Datowanie1980 r.
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajtech. mieszana
Sygnaturanr inw. ME/67/MR
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona wwwwww.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.