Obraz "Ikar industrialny"

 

STATYSTYKI
  • 1533 Wejścia
  • 360 Pobrań

 

Opis

autor: Zbigniew Książkiewicz
obraz: „Ikar industrialny”, 1975 r.
olej na płótnie, wym. 92 x 72 cm

Zbigniew Książkiewicz urodził się w 1929 r., a zmarł w 1996 r. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Gdańsku, ukończył tamtejszy Wydział Malarstwa w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Do Elbląga przybył w 1946 roku. Był projektantem form przemysłowych w Spółdzielni Przemysłu Skórzanego Plastyk, a w latach 60. członkiem Rady Artystycznej Cepelii. Stronił od szerszego pokazywania swoich prac, brał jednak udział w licznych wystawach zbiorowych, także środowiska elbląskiego. Autor, uczestnicząc w III Biennale Form Przestrzennych, opracował projekt konstrukcji metalowej nawiązującej w niektórych aspektach do rzeźb powstałych w I i II Biennale Form Przestrzennych. Jego rzeźba stoi przy skrzyżowaniu ul. Płk. Dąbka z J. Piłsudskiego. Zbigniew Książkiewicz uprawiał grafikę użytkową, malarstwo portretowe, wzornictwo przemysłowe, był projektantem form przemysłowych i autorem licznych druków okolicznościowych dla instytucji elbląskich, m in. „Plasyk”, „Renoma”, Klub „Orzeł” oraz odznaki za zasługi dla województwa elbląskiego.

Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, muzeach Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Wojska Polskiego oraz kolekcjonerów prywatnych w kraju i za granicą.

Źródło:
http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/Zbigniew_Książkiewicz
http://www.galeria-el.pl/formy-przestrzenne/zbigniew-ksiazkiewicz.html

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji25 maja 2019 (25.05.2019)
Datowanie1975
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajolej na płótnie
Sygnaturanr inw. ME/37/MR
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona wwwwww.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.