Obraz "Bratki"

 

STATYSTYKI
  • 1476 Wejścia
  • 377 Pobrań

 

Opis

autor: Jan Cybis (1897-1972)
obraz: „Bratki”, 1939 r.
olej na papierze i płycie, wym. 49 x 35 cm

Jan Cybis to malarz, rysownik, pedagog i krytyk sztuki. Urodził się w 1897 r. we Wróblinie, zmarł w 1972 r. w Warszawie. Studiował prawo, które porzucił na rzecz wrocławskiej Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego, a później krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (studiował w pracowniach Józefa Mehoffera, Ignacego Pieńkowskiego i Józefa Pankiewicza). Od 1924 r. przebywał z grupą artystów, skupionych w Komitecie Paryskim (w skrócie K.P. — stąd nazwa) tzw. kapistów, zawiązanym 1923 r. w ASP w Krakowie, w celu zorganizowania wspólnego wyjazdu na dalsze studia do Paryża. W Paryżu, dokąd kapiści wyjechali 1924 r., ich artystycznym opiekunem i nauczycielem był Józef Pankiewicz. Na początku l. 30 grupa wróciła do Krakowa. Kapiści, zwani również kolorystami, chętnie malowali naturę, krajobrazy, pejzaże oraz portrety. Ich twórczość kształtowała się pod wpływem nowoczesnej sztuki francuskiej. Kolor był dla nich ważniejszy od konstrukcji, decydować miał o nastroju dzieła. Stosowali jasne, rozbielone kolory, nakładane drobnymi plamkami. Malowali w sposób prosty, unikając symboliki.

Jan Cybis pierwszy raz indywidualnie swoje prace prezentował w 1932 r. w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Reprezentował polską sztukę na Biennale w Wenecji oraz na wystawie w Carnegie Institute w Pittsburgu. Estetykę kolorystów promował na łamach „Głosu Plastyków”, którego redaktorem naczelnym został w 1937 r. W 1948 r. został profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym czasie został, ze względów ideologicznych, odsunięty od pracy pedagogicznej, został kustoszem w Muzeum Narodowym w Warszawie. W latach 1955–1957 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Później wrócił do Warszawy. Miał wystawy indywidualne, m.in. w Zachęcie i Muzeum Narodowym, a jego prace były prezentowane podczas wielu wystaw zagranicznych. Pisał dzienniki, które zostały wydane, wniósł także istotny wkład w rozwój polskiej historii sztuki tłumaczeniem dzieła E. Fromentina "Mistrzowie dawni". W 1973 r. ustanowiono doroczną nagrodę jego imienia w zakresie malarstwa, która pozostaje jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień artystycznych.

Źródło:
https://culture.pl/pl/tworca/jan-cybis
https://encyklopedia.pwn.pl/
Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji30 maja 2019 (30.05.2019)
Datowanie1939 r.
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajolej na papierze i płycie
Tematykamartwa natura
Sygnaturanr inw. ME/256/MR
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona wwwwww.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.