Obraz "Martwa natura"

 

STATYSTYKI
  • 1631 Wejścia
  • 383 Pobrań

 

Opis

autor: Juliusz Studnicki,
obraz: „Martwa natura”, 1938 r.
olej na płótnie, wym. 59 x 79 cm

Juliusz Studnicki urodził się w 1906 r. w Kniażycach, zmarł w 1978 r. w Warszawie. Był polskim malarzem, rysownikiem, pedagogiem, synem Juliana Studnickiego. W latach 1924–1929 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Józefa Mehoffera, Wojciecha Weissa oraz Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, następnie przeniósł się do Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. W l. 30. był nauczycielem rysunku i techniki reklamy. W 1937 r. odbył półroczne studia u Józefa Pankiewicza w Paryżu. W czasie II wojny światowej, aresztowany w łapance w krakowskiej „Kawiarni Plastyków”, został więźniem obozu w Auschwitz, z którego został zwolniony dzięki staraniom rodziny. Po wojnie pracował najpierw w Krakowie, w Związku Polskich Artystów Plastyków, potem przeniósł się do Sopotu, gdzie współorganizował Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. W 1955 r. uzyskał stopień profesora zwyczajnego. W latach 1945–1962 kierował Pracownią Malarstwa na Wydziale Malarstwa, przez 2 lata był jego dziekanem. W 1963 r. przeniósł się do Warszawy i wykładał w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych.

Juliusz Studnicki uprawiał malarstwo ścienne, sztalugowe i rysunek, był współzałożycielem grupy Pryzmat, która skupiała artystów-malarzy inspirujących się naturą i zainteresowanych zagadnieniem koloru. Wystawiał z nią do 1937 r. W okresie socrealizmu uznany za lidera tzw. szkoły sopockiej, czyli grupy malarzy z Wybrzeża aktywnych w oficjalnym życiu artystycznym. Brał udział w ogólnopolskich wystawach, gdzie pokazywał kompozycje o stylistyce bliższej realizmowi, inspirowane między innymi twórczością Maneta. Zajmował się też satyrą i groteską, która od końca lat 50. zdominowała jego twórczość. Juliusz Studnicki był twórcą polichromii kamienic przy ul. Długiej i na Długim Targu.

Za działalność artystyczną został uhonorowany licznymi odznaczeniami państwowymi.

Źródło:
https://www.gedanopedia.pl/gdansk/?title=STUDNICKI_JULIUSZ

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji30 maja 2019 (30.05.2019)
Datowanie1938 r.
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajolej na płótnie
Tematykamartwa natura
Sygnaturanr inw. ME/166/MR
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona wwwwww.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.