Obraz "Most"

 

STATYSTYKI
  • 1261 Wejścia
  • 365 Pobrań

 

Opis

autor: Maria Hiszpańska-Neumann
obraz: „Most”, 1962 r.
olej na płótnie, wym. 68 x 95 cm

Maria Hiszpańska-Neumann urodziła się 28 października 1917 r. w Warszawie, zmarła również w Warszawie 12 stycznia 1980 r. Miała dwóch braci, jeden z nich – Stanisław był także obdarzony talentem plastycznym, odziedziczonym po matce. W 1935 r. Maria wstąpiła na Akademię Sztuk Pięknych, gdzie studiowała na Wydziale Grafiki, m.in. u Stanisława Ostoi-Chrostowskiego. W 1939 r. ukończyła studia, jednak nie zdążyła zrobić dyplomu.

W trakcie II wojny światowej, w 1941 r., za działalność konspiracyjną została aresztowana i w kwietniu 1942 r. umieszczona w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Tam wykonywała rysunki z obozowego życia, które się nie zachowały. Podczas ewakuacji obozu w 1945 r. udało jej się zbiec i w sierpniu wróciła do Warszawy. Zajmowała się projektowaniem m.in. kartek żywnościowych, herbów miast, okładek do książek, zwykle o tematyce średniowiecznej, nocami zaś rysowała sceny z życia obozowego (część z nich jest w zbiorach muzeum w Ravensbrück). W 1948 r. poślubiła brata swej obozowej koleżanki Janusza Neumanna – muzykologa. W latach 50. współpracowała z „Tygodnikiem Powszechnym”. Inspirowały ją podróże, wracała z nich z nowymi pomysłami i energią twórczą, była dwukrotnie w Bułgarii i w Egipcie. Z wykonanych w Bułgarii szkiców powstał album drzeworytów „Tyrnowo”. W latach 60. nawiązała współpracę z wydawnictwami z NRD. Książka z ilustracjami Hiszpańskiej została uznana w 1961 r. za najpiękniejsze wydawnictwo roku. W poł. lat 60. zajęła się malarstwem ściennym, zwłaszcza w obiektach sakralnych. Powstało wiele dzieł znajdujących się w kościołach, m.in. w Warszawie, Lublinie, Górze Kalwarii. Równocześnie artystka nie porzuciła malarstwa sztalugowego, które obejmowało różnorodną tematykę, od niemal abstrakcyjnej po prace o tematyce biblijnej.

Maria Hiszpańska-Neumann miała kilka wystaw indywidualnych, uczestniczyła także w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Źródło:
https://maria-hiszpanska-neumann.pl/o_artystce.html

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji30 maja 2019 (30.05.2019)
Datowanie1962 r.
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajolej na płótnie
Sygnaturanr inw. ME/170/MR
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona wwwwww.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.