Obraz "Pejzaż kaszubski"

 

STATYSTYKI
  • 1684 Wejścia
  • 386 Pobrań

 

Opis

autor: Marian Mokwa
obraz: „Pejzaż kaszubski”, 1961 r.
olej na płótnie, wym. 67 x 99 cm

Marian Mokwa urodził się w 1889 r. Malarach, zmarł w 1987 r. w Sopocie. Był malarzem, podróżnikiem i działaczem społecznym. Urodził się w zamożnej rodzinie chłopskiej na Kaszubach. Otrzymał wykształcenie – najpierw uczęszczał do w Collegium Marianum w Pelplinie, później do starogardzkiego gimnazjum. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, Monachium i Berlinie, gdzie uczęszczał do pracowni W. Schtivera i A. Vogla.

Odbył wiele podróży po Europie, był również w Istambule, Jerozolimie, Persji, Egipcie, Etiopii, Indiach, Mongolii, na Kaukazie i w Tybecie. W trakcie I wojny światowej był powołany do armii pruskiej pełnił funkcje malarza - korespondenta wojennego. W 1918 r. zamieszkał na stałe w Sopocie. Ufundował i zorganizował w 1934 r. w Gdyni galerię malarstwa marynistycznego - Galerię Morską. Własnym sumptem wydawał pismo artystyczno-literackie "Fale".

Prowadził bardzo aktywne życie artystyczne, miał wiele wystaw w kraju i za granicą. Należy do najpopularniejszych artystów na Wybrzeżu. Tworzył przez ponad 80 lat, malując w tym czasie ok. 9 tysięcy obrazów olejnych i akwareli oraz tysiące rysunków. Jego nazwisko kojarzy się nieodzownie z marynistyką, choć w jego dorobku znalazły się pejzaże orientalne, kaszubskie i tatrzańskie, weduty, kwiaty, portrety i batalistyka.

Jest patronem XIX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. W roku 1979 został Honorowym Obywatelem Sopotu.

Więcej o Marianie Mokwie tu:
https://historia.trojmiasto.pl/Z-okopow-na-plaze-Historia-Mariana-Mokwy-mistrza-morskiej-fali-n90818.html

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji3 czerwca 2019 (03.06.2019)
Datowanie1961 r.
KategoriaZbiory muzealne
Rodzajolej na płótnie
Tematykakrajobraz
Sygnaturanr inw. ME/171/MR
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona wwwwww.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.