Dzbanek, tzw. Hansekanne

 


STATYSTYKI
  • 1835 Wejścia
  • 441 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wys. całkowita: 15,7 cm, wysokość korpusu dzbanka: 12,3 cm, średnica wylewu: 7,4 cm, średnica dna: 13,2 cm
Materiał: cyna
Datowanie: XV w.

Prezentowany dzbanek cynowy z pokrywką ma przysadzistą formę, posadowiony jest na szerokiej, stożkowatej stopce. Od góry zamykany jest pokrywką z uchwytem. Na górnej powierzchni uchwytu widoczna rozeta. Identyczny motyw dekoracyjne umieszczono w dnie naczynia. Przy górnej krawędzi korpusu widoczne są uchwyty do zaczepienia łańcuszka, rzemienia lub sznura.

Prezentowany dzbanek został odkryty w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na Starym Mieście w Elblągu. Należy on do dzbanków nazywanych Hansekanne. Są to „bulwiaste” dzbanki różnych rozmiarów (od małych po duże) z pokrywkami, prawdopodobnie na wino lub piwo. Były one używane w XIV i XV wieku, w domach zamożnych mieszczan, głównie w miastach należących do Związku Hanzeatyckiego. Spotykane są również w innych ośrodkach, gdzie dotarły na skutek wymiany handlowej. Przypuszcza się, że niektóre z nich mogły również być wzorcem miary. Małe egzemplarze dzbanków po częściowym zniszczeniu były przerabiane na naczynia do pojenia dorosłych czy dzieci, poprzez dodanie wylewu w postaci rurki.

Elbląski egzemplarz należy datować na XV wiek.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 października 2019 (14.10.2019)
DatowanieXV w.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty średniowieczne
Sygnaturanr inw. EM XXX 8487
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona wwwwww.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.