But skórzany

 


STATYSTYKI
  • 1965 Wejścia
  • 375 Pobrań

 

Opis

Wymiary: długość podeszwy: 15,5 cm, wysokość cholewki: 13 cm.
Materiał: skóra
Datowanie: XIV/XV w.

Zachowany prawie w całości but dziecięcy o wysokiej cholewce, z rozcięciem do samej podeszwy. Podeszwa miękka, wykrojona z jednego kawałka skóry.
Jest to jeden z wielu butów skórzanych, odkrytych w trakcie badań wykopaliskowych na Starym Mieście w Elblągu. Ten egzemplarz należy datować na XIV/XV wiek.
Jest to prosty egzemplarz bez zdobień, służył z całą pewnością do codziennego użytku. W trakcie wykopalisk w Elblągu pozyskano bardzo dużą liczbę zabytków skórzanych, zachowanych w bardzo dobrym stanie, a także pozostałości poprodukcyjnych. Warsztaty trudniące się obróbką skóry były zlokalizowane na obrzeżach miasta, w pobliżu fosy miejskiej, np. wzdłuż ulicy Kumieli, czy w pobliżu Bramy Targowej. Po likwidacji cmentarza przy kościele św. Mikołaja (w XIV w.) na jego dawnym terenie stały budy szewskie, w których sprzedawano, naprawiano i wyrabiano buty. W tym miejscu zakłady szewskie funkcjonowały jeszcze na początku XVIII wieku.

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 października 2019 (14.10.2019)
DatowanieXIV/XV w.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty średniowieczne
Sygnaturanr inw. EM V 1229
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona www www.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.