Patynka

 


STATYSTYKI
  • 2155 Wejścia
  • 374 Pobrań

 

Opis

Wymiary: długość całkowita: 26,2 cm, wysokość drewnianej podeszwy (wraz z koturnami): 4,0 cm
Materiał: drewno, skóra

Drewniana patynka ze skórzaną częścią przytrzymującą nogę. Podeszwa patynki wykonana z drewna, na dwóch koturnach. Nosek wydłużony, mocno zwężony. Część skórzana przybita do podeszwy żelaznymi gwoździami i zdobiona skromnymi motywami wykonanymi za pomocą nacięć. Części skórzane spięte klamerką.
Została odkryta w trakcie badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu. Należy ją datować na XV wiek.
Ten rodzaj obuwia był wykorzystywany w średniowieczu do chodzenia na zewnątrz domostw. Miał on chronić stopy przed pobrudzeniem i zamoczeniem. Niekiedy patynki trafiały również na przedstawienia ikonograficzne epoki, a najsłynniejszym jest obraz Jana van Eycka, Małżeństwo Arnolfinich z 1434 roku, gdzie interpretowane są symbole sakramentu małżeństwa, odbytego w namalowanym na obrazie wnętrzu (m.in. owoce symbolizują czystość i niewinność, pies to symbol wierności małżeńskiej, a patynki stanowią odniesienie do Starego Testamentu i oznaczają, że zwykłe mieszkanie zostało uświęcone przez dokonujący się w jego wnętrzu sakrament).

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji14 października 2019 (14.10.2019)
DatowanieXV w.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty średniowieczne
Sygnaturanr inw. EM XXV 31
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Strona wwwwww.muzeum.elblag.pl
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.