Konik zabawka

 

STATYSTYKI
  • 251 Wejścia

 

Opis

Wśród zabawek odnalezionych w czasie badań wykopaliskowych prowadzonych na Starym Mieście w Elblągu występują również koniki, którymi najczęściej bawili się maili chłopcy.

Pośród odnalezionych w Elblągu egzemplarzy, zdecydowana większość została wykonana z masy garncarskiej i wypalona. Zarówno materiał i sposób ich wykonania, jest identyczny z powstającymi wówczas naczyniami ceramicznymi. W związku z tym założyć można, że powstawały w tych samych warsztatach cechowych garncarzy. Według dotychczasowych ustaleń, były to zarówno warsztaty lokalne, jak i warsztaty w Nadrenii, Niderlandach i południowych Niemczech, gdzie stanowiły produkt uboczny głównej produkcji naczyń. Gliniane koniki cieszył się popularnością wśród elbląskich chłopców od XIII do XVII w. Powstawały również drewniane zabawki tego typu, ale w Elblągu odnaleziono tylko jeden taki egzemplarz.

Prezentowany gliniany konik charakteryzuje się prototą wykonania. Na osadznym na smukłej szyi pysku zostały zaznaczone schematycznie spiczaste uszy. Na zadzie konika zaznaczone zostało również miejsce osadzenia ogona. Konik wsparty jest na 4 nogach.

Literatura:
M. Marcinkowski, Rodzaje i jakość zabawek a socjotopografia Starego Miasta w Elblągu, [w:] "Zabawka – przedmiot ludyczny i obiekt kolekcjonerski", K. Kabacińska – Łuczak, D. Żołądź – Strzelczyk (red.), Poznań 2016
M. Marcinkowski, "Zabawki dzieci elbląskich. Prezentacja zbioru z badań wykopaliskowych"
U. Sieńkowska, "Konik z modrzewia", http://staremiastoelblag-mah.blogspot.com/2016/10/konik-z-modrzewia.html [dostęp: marzec 2021]

Zrealizowano we współpracy z Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu

Prawa do wizerunków cyfrowych: Domena publiczna - https://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji31 maja 2022 (31.05.2022)
DatowanieXIV – XV w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne
Sygnaturanr inw. Em/XV/4252
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.