Czarka ceramiczna

 


STATYSTYKI
  • 331 Wejścia
  • 84 Pobrań

 

Opis

Wymiary: średnica: 11,7 cm; średnica dna: 4,2 cm; wysokość: 4,2 cm
Miejsce powstania: Niderlandy
Materiał: fajans

Fajans. Na stronie licowej pokryty białym szkliwem cynowo-ołowiowym, dekoracja wykonana farbami podszkliwnymi o barwie żółtej, zielonej i kobaltowej. Strona spodnia pokryta bezbarwnym szkliwem ołowiowym.
Czarka wykonana w technice toczenia, kształtu wycinka kuli. Lico pokryte białym szkliwem. W centralnej części namalowany owoc granatu?/cytrus? z zielonymi liśćmi. Na ściance podwójna linia z motywami lambrekinowymi, malowane kobaltem. Również tą barwą namalowana podwójna linia podkreślająca brzeg naczynia.
Zachowana w dobrym stanie, z dwoma ubytkami części brzegowej, uzupełnienia gipsem.
Fajansowa czarka pochodząca z warsztatów niderlandzkich, z XVII wieku. Jest przykładem wyrobów powstałych pod wpływem ceramików włoskich, z których cześć od 2. połowy XVI wieku przeniosła się na teren Niderlandów.
Wyroby pracowni niderlandzkich od początku XVII wieku były przywożone drogą morską do Elbląga. Handel ten uległ bardzo dużemu nasileniu w ciągu XVIII stulecia. Oprócz wyrobów wykonywanych na wysokim poziomie bardzo licznie odkrywane są tzw. delfty chłopskie, głównie talerze o prostej dekoracji roślinnej, geometrycznej lub figuralnej wytwarzane masowo głównie w Delft.

Autor opisu: Mirosław Marcinkowski

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji10 sierpnia 2022 (10.08.2022)
DatowanieXVII w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaINC - 1732
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.