Flasza fajansowa

 


STATYSTYKI
  • 309 Wejścia
  • 88 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wysokość: 17 cm; średnica dna: 6,2 cm; średnica wylewu: 9,8 cm
Miejsce powstania: Delft, Niderlandy
Materiał: fajans

Fajans, kulisty dzbanek, o niskiej podstawie, z rozchyloną ku górze smukłą szyjką, z zaznaczonym dziobkiem, wykonany techniką toczenia. Obie powierzchnie pokryte białym szkliwem cynowo -ołowiowym, dekoracja wykonana farbami podszkliwnymi o barwie kobaltowej.
Z powodu licznych ubytków główna dekoracja na brzuścu naczynia nie jest w pełni czytelna. Przedstawia ona postaci Chińczyków odpoczywających w ogrodzie. Widoczne są drzewa (w tym prawdopodobnie drzewo herbaciane), skały i być może płotek. Na szyjce naczynia został umieszczony motyw tulipana ujętego w liście. Jest to dekoracja nawiązująca do dekoracji na porcelanie dalekowschodniej z tzw. okresu przejściowego, który nastąpił po upadku dynastii Ming w Chinach (1644 r.). Cechą charakterystyczną jest rezygnacja z podziału geometrycznego zdobionych powierzchni i komponowanie dekoracji, przede wszystkim figuralnej, na całej powierzchni naczynia.
Scalony z fragmentów, bardzo duże ubytki.

Autor opisu: Mirosław Marcinkowski

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji10 sierpnia 2022 (10.08.2022)
DatowanieXVII/ XVIII w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaINC - 2304 (EM - 350)
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.