Dzbanek kamionkowy

 


STATYSTYKI
  • 322 Wejścia
  • 79 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wysokość: 18,2 cm; średnica wylewu: 8,5 cm; średnica dna: 7,9 cm, największa wydętość: 12,5 cm
Miejsce powstania: Nadrenia, Niemcy
Materiał: kamionka pokryta szkliwem

Dzbanek z kamionki pokryty szkliwem, o kulistym brzuścu przechodzącym w profilowaną stopkę. Dolna część brzuśca zdobiona jest kanelurami, górną pokrywają karbowania, a w największej wydętości poziome zagłębienia ograniczone wyraźnymi wałeczkami. Szyjka wyraźnie wyodrębniona, ma cylindryczny kształt i ujęta jest od góry i dołu w profilowane wałki. Szyjka zdobiona odciśniętym ze stempla wąskim fryzem, przyklejonym do szyjki przed wypaleniem naczynia w piecu garncarskim. Na fryzie zostały odciśnięte twarze ludzkie, głowa lwa oraz motywy geometryczne ujęte w medaliony z perełek. Pomiędzy medalionami znajduje się kontynuacyjny motyw geometryczny.
Stan zachowania dobry, taśmowaty uchwyt uzupełniony w gipsie.
Naczynia kamionkowe znane w Elblągu od XIII wieku były wykorzystywane do picia piwa, w średniowieczu także do podawania na stół piwa lub wina. Do ich produkcji niezbędny jest specjalny rodzaj gliny oraz bardzo wysoka temperatura wypału, około 1300°C. Od końca XVI wieku największa liczba naczyń kamionkowych przywożonych do Elbląga pochodziła z ośrodków garncarskich znajdujących się na terenie Nadrenii, w Niemczech.

Autor opisu: Mirosław Marcinkowski

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji10 sierpnia 2022 (10.08.2022)
DatowanieXVII w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaINC - 121 (EM - 393)
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.