Kufel kamionkowy

 


STATYSTYKI
  • 362 Wejścia
  • 85 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wysokość: 17,1 cm; średnica dna: 9,8 cm, średnica wylewu: 8,2 cm
Miejsce powstania: Nadrenia, Niemcy
Materiał: szara kamionka dekorowana przy wykorzystaniu farb manganowej i kobaltowej

Kufel o cylindrycznym kształcie, część dolna i górna podkreślone dwoma rzędami plastycznych wałków. Pomiędzy nimi ornament perełkowy ograniczony pasami malowanymi kobaltem. Część środkowa korpusu to plastyczny ornament stylizowanych tulipanów, w dwóch rzędach, podkreślony malaturą kobaltem i manganem. Część brzegowa nieznacznie się zwężająca z prostym wylewem, na który nakładana była cynowa pokrywka (niezachowana). Do korpusu naczynia dolepione taśmowaty uchwyt z dolnym końcem zawiniętym ślimakowato.
Stan zachowania średni, ubytki w korpusie, wyklejony.
Naczynia kamionkowe znane w Elblągu od XIII wieku były wykorzystywane do picia piwa, w średniowieczu także do podawania na stół piwa lub wina. Do ich produkcji niezbędny jest specjalny rodzaj gliny oraz bardzo wysoka temperatura wypału, około 1300°C. Od końca XVI wieku największa liczba naczyń kamionkowych przywożonych do Elbląga pochodziła z ośrodków garncarskich znajdujących się na terenie Nadrenii, w Niemczech, podobnie jak prezentowany egzemplarz datowany na XVIII wiek.

Autor opisu: Mirosław Marcinkowski

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji10 sierpnia 2022 (10.08.2022)
DatowanieXVIII w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaINC - 1532
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.