Misa fajansowa

 


STATYSTYKI
  • 332 Wejścia
  • 84 Pobrań

 

Opis

Wymiary: średnica: 12,4 cm; średnica dna: 5,5 cm; wysokość: 3,7 cm
Miejsce powstania: Niderlandy
Materiał: fajans pokryty szkliwem i malowany farbami o barwie kobaltowej

Miseczka pokryta od strony licowej białym szkliwem cynowo-ołowiowym, na którym wykonano malaturę farbą kobaltową. Część spodnia pokryta szkliwem ołowiowym. Dno naczynia wyodrębnione niskim pierścieniem, ścianki rozchylone, z wychylonym, szerokim kołnierzem.
Lustro ozdobione, zamkniętą liniami w okrągły medalion, „chińską” sceną ogrodową. W części centralnej widoczna postać odziana w długie szaty w otoczeniu roślinności i skał. Na kołnierzu namalowane motywy uzupełniające scenę ogrodową – skały, roślinność, postaci w otoczeniu skał i roślinności.
Motywy użyte do dekoracji naczynia nawiązują do zdobienia spotykanego na wyrobach dalekowschodnich. Styl przejściowy w sztuce chińskiej nastąpił po upadku dynastii Ming w 1644 roku. Na wyrobach ceramicznych charakteryzuje się rezygnacją z podziału geometrycznego malowanych dekoracji i zastąpieniem jej motywami figuralnymi komponowanymi na całej powierzchni naczynia, uzupełnianymi motywami roślinnymi, krajobrazowymi.
Naczynie scalone z fragmentów, uzupełnienia gipsem.

Autor opisu: Mirosław Marcinkowski

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji10 sierpnia 2022 (10.08.2022)
DatowanieXVII/ XVIII w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaINC - 2059 (EM - 3546)
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.