Fajansowy nocnik

 


STATYSTYKI
  • 326 Wejścia
  • 90 Pobrań

 

Opis

Wymiary: wysokość: 14,5 cm; średnica wylewu: 21 cm; średnica dna: 12 cm
Miejsce powstania: Delft?, Niderlandy
Materiał: fajans

Fajansowy nocnik z uchwytem taśmowatym, wykonany w technice toczenia, o niskiej podstawie, szerokim owalnym brzuścu i szerokim wywiniętym płaskim wylewie uniesionym nieco ku górze. Naczynie na obu powierzchniach pokryte białym szkliwem cynowo-ołowiowym o lekkim niebieskim odcieniu. Zdobiony farbami podszkliwnymi, kobaltowymi.
Dekoracja o charakterze kontynuacyjnym na brzuścu naczynia, rozplanowana na całej powierzchni, przedstawia scenę w ogrodzie i nawiązuje do chińskiej ornamentyki okresu przejściowego. Widoczne są postaci ludzkie w charakterystycznych chińskich szatach, motywy roślinne (drzewa, krzewy). Liczne ubytki uniemożliwiają pełną analizę dekoracji malarskiej. Na wylewie umieszona jest z obu stron, powtarzającym się ornamentem geometryczno-roślinnym, dekoracja uchwytu wykonana szerokimi, poziomymi pociągnięciami pędzla.
Styl przejściowy w sztuce chińskiej nastąpił po upadku dynastii Ming w 1644 roku. Na wyrobach ceramicznych charakteryzuje się rezygnacją z podziału geometrycznego malowanych dekoracji i zastąpieniem jej motywami figuralnymi komponowanymi na całej powierzchni naczynia, uzupełnianymi motywami roślinnymi, krajobrazowymi.
Stan zachowania słaby, scalony z fragmentów, liczne ubytki.

Autor opisu: Mirosław Marcinkowski

Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0 https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji10 sierpnia 2022 (10.08.2022)
DatowanieXVII/ XVIII w.
Mapa GooglePokaż na Mapie Google
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaEM - XXXI - 3360
WłaścicielMuzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.