Astrolabium płaskie arabskie (perskie)

 

STATYSTYKI
  • 68 Wejścia

 

Opis

Wymiary: Mater (podstawowa część) – średnica 14,8 cm, Rete (ażurowy tympan (koło) – średnica 13,3 cm, pięć kół (tympany) - średnica 13,7 cm, Wskaźnik – długość 14 cm
Autor: Muhammad Salin (Muhamad Salin bi sana)
Miejsce znalezienia/powstania: Persja
Materiał: mosiądz
Technika: odlewanie, kucie, rycie

Na płaskiej okrągłej tarczy, zwanej mater, z jednej strony zamontowana jest obrotowa, ażurowa płyta, zwana rete. W niej niecentrycznie umieszczono koło ekliptyki. Na wierzchu rete zamontowana jest ruchoma, długości średnicy tarczy, wskazówka z przeziernikami na obu końcach. Całość z obu stron pokryta jest inskrypcjami w języku arabskim. U góry astrolabium mosiężne kółko służące do jego zawieszania.
Astrolabium służyło do mierzenia wysokości ciał niebieskich nad horyzontem. Wykorzystywano je w nawigacji jeszcze na początku XVIII w. Wynaleziony został przez greckiego matematyka i geografa Hipparcha w II w. p. n. e. lub aleksandryjską matematyczkę i filozofkę Hypatię w IV w. Ten przyrząd astronomiczny rozwinęli w kolejnych wiekach przede wszystkim uczeni Arabscy.


Prawa do wizerunku cyfrowego: CC BY 1.0
https://creativecommons.org/licenses/by/1.0/deed.pl

 

Specyfikacja

Data archiwizacji20 lutego 2023 (20.02.2023)
Datowanie1603 r.
KategoriaZbiory muzealne Obiekty Renesansu i Baroku
SygnaturaMF/AS/106
WłaścicielMuzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Prześlij zgłoszenie dotyczące obiektu
 

TAGI / SŁOWA KLUCZOWE

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.