Muzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie

Ulitsa Dzerzhinskogo 30, Kaliningrad, Rosja
236004 Kaliningrad

+7 401 264-40-20
fvmuseum@klgd.ru
www.fvmuseum.ru

Mniej światła Zapisz do PDF Drukuj

Muzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie znajduje się w obiekcie o tej samej nazwie. Brama Frydlandzka była częścią umocnień obrony królewskiej w XIX wieku. Prowadziła przez nią droga do miasta Friedland (Prawdinsk, obwód kaliningradzki). Przed I wojną światową można było wejść do miasta lub opuścić je przez bramę, a od 1920 r. obiekt stał się furtą wjazdową do parku Yuzhny. W latach 1950-1960 pomieszczenia budowli były wykorzystywane jako sklep warzywny. W 2002 roku, jako część parku, w Bramie Frydlandzkiej zaczęło funkcjonować muzeum, które w roku 2008 uzyskało status niezależnej instytucji kultury. Interesująca, wielokulturowa historia miasta, trwająca około osiem stuleci, została przedstawiona na muzealnych ekspozycjach, prezentujących wydarzenia od czasów zakonu krzyżackiego (1255) do okresu osiedlania się w Obwodzie Kaliningradzkim pierwszych osadników po drugiej wojnie światowej.

Na każdej wystawie zastosowano różne techniki i metody prezentacji. Przestrzeń stworzona za pomocą narzędzi artystycznych i multimedialnych oraz kolekcja wyjątkowych eksponatów pozwala zanurzyć się w życiu miasta z różnych okresów jego rozwoju. Brama Frydlandzka koncentruje się na innowacjach muzealnych, stale rozszerza działalność wystawienniczą i aktywnie rozwija edukację muzealną za pomocą interaktywnych programów. Obecnie muzeum intensywnie się rozwija i uczestniczy w programach grantowych i konkursach na realizację projektów o znaczeniu kulturalnym i społecznym.

 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.