Historia średniowieczna na tych terenach jest bardzo ciekawa i bogata – począwszy od osadnictwa plemion słowiańskich, przez plemiona pruskie, Wikingów, pierwsze próby chrystianizacji, dzieje św. Wojciecha, po sprowadzenie tu Krzyżaków, budowę pierwszej państwowości, Bitwę pod Grunwaldem, przez wojnę trzynastoletnią, po utworzenie Prus Książęcych. Co za tym idzie w regionalnych muzeach znajdują się cenne i niezwykle interesujące zabytki. Ich nazwy często są nam obce, a przeznaczenie trudno odgadnąć. Jednak są też przedmioty uniwersalne, których nikomu nie trzeba opisywać i tylko czasem można się zdziwić, że 600, 700 czy 1000 lat temu też ich używano. Współpraca z ośmioma muzeami z województwa warmińsko-mazurskiego zaowocowała niezwykle różnorodnym zbiorem zabytków – średniowieczną kolekcją Warmii i Mazur. Wybrane, właśnie w tym katalogu prezentujemy.
„Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” to projekt realizowany przez Regionalną Pracownię Digitalizacji w Elblągu wraz z ośmioma muzeami z województwa warmińsko-mazurskiego: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum w Ostródzie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Ziemi Braniewskiej, Muzeum Pogranicza w Działdowie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur.
Dwuletnie działania zaowocowały powstaniem wirtualnej kolekcji ponad stu najcenniejszych średniowiecznych zabytków z województwa, scenariuszami zajęć dedykowanymi szkołom podstawowym i ponadpodstawowym, audiodeskrypcją obiektów muzealnych i architektonicznych opracowaną dla osób niewidomych i niedowidzących. Wszystko to dostępne jest na stronie cyfrowewm.pl. Ponadto na kanale Regionalnej Pracowni Digitalizacji na YouTubie umieszczone zostały filmy o rzemiosłach i średniowiecznym życiu, w sali VR w CSE "Światowid" można korzystać z wielomodułowej aplikacja VR, dzięki której użytkownik przenosi się do średniowiecznej rzeczywistości.