25maj |
W miniony weekend, w naszej pracowni zainaugurowaliśmy nową przestrzeń multimedialną, w której prezentujemy pierwszą wystawę pt. "Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949"
13maj |
20 i 21 maja br. w naszej pracowni odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy multimedialnej "Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949". To także moment inauguracji nowej przestrzeni do prezentacji cyfrowych zasobów kulturowego dziedzictwa, które pozyskuje Regionalna Pracownia Digitalizacji. Cyfrowy weekend jest eventem podsumowującym realizację projektu "Muzea ponad granicami. Etap II".
28lut |
W naszej pracowni powstaje sala multimedialna, która będzie miejscem wystaw, pokazów i strefą edukacji. Tu planujemy prezentować cyfrowe zasoby, które są efektem naszych codziennych działań.
22gru |
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim naszym Przyjaciołom, zawodowym Partnerom i Sympatykom
życzymy zdrowia i radości na świąteczne dni oraz cały Nowy Rok 2022 - zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji
14wrz |
Aplikacja mobilna „Sarmackie wędrówki” już od 16 września będzie dostępna, do bezpłatnego pobrania, na profilu Regionalnej Pracowni Digitalizacji, który jest na platformie Google Play. Serdecznie zapraszamy do wyruszenia w wirtualną, edukacyjną podróż po XVII-wiecznej Europie z paniczem Michałem i jego towarzyszami.
06sie |
Trwają ostatnie prace nad aplikacją mobilną realizowaną przez Regionalną Pracownię Digitalizacji. Dzięki niej możliwe będzie poznanie kulturowego dziedzictwa regionu z okresu renesansu i baroku oraz sposobów edukacji młodych polskich szlachciców w XVII w.
18cze |
We wtorek, 22 czerwca zapraszamy na interdyscyplinarny event – spotkania łączące lokalną historię z innowacyjnymi rozwiązaniami. To będzie dzień wypełniony warsztatami, prelekcjami, pokazami sprzętu do digitalizacji, urządzeń do prezentacji cyfrowych zasobów oraz efektów dotychczasowej pracy ze skaningu i fotografii, a także szansą na testowanie aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością.
16kwi |
Ostatnie tygodnie nasz zespół pracował w różnych lokalizacjach i przestrzeniach. Skanowaliśmy i fotografowaliśmy ponad 50 obiektów w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu oraz w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, a także w jego oddziale - Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim.
01kwi |
Radosnego celebrowania Tajemnicy Wielkiej Nocy życzy zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji.
05mar |
Praktyki studentów PWSZ w Regionalnej Pracowni Digitalizacji dobiegły końca, ale doceniając zaangażowanie i kreatywność, przedstawimy na naszej stronie efekty ich pracy. Projekty z powodzeniem można wykorzystać na zajęciach lekcyjnych oraz jako ciekawą alternatywę wolnego czasu, rozwijania zainteresowań.
04mar |
Prawo, religia, astronomia, astrologia, matematyka, ekonomia, strategia wojskowa, kartografia, filologia i medycyna – w tych wszystkich dziedzinach rozległą wiedzę posiadał twórca teorii heliocentrycznej – Mikołaj Kopernik. Ten najsłynniejszy polski człowiek renesansu, ostatnie lata swojego życia, które poświęcił pracy naukowej, spędził właśnie na Warmii we Fromborku. Obiektów z tego okresu nie mogło zabraknąć w projekcie „Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur”.
22gru |
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim naszym Przyjaciołom, zawodowym Partnerom i Sympatykom
życzymy zdrowia i radości na świąteczne dni oraz cały Nowy Rok 2021 - zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji.
10gru |
Skanery, drukarki 3D czy hologramy – to tylko część specjalistycznego sprzętu, która dotarła do Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Wszystko po to, aby jeszcze sprawniej, jeszcze lepiej eksplorować kulturalne dziedzictwo transgranicznego obszaru między Elblągiem a Kaliningradem.
27paź |
Trwają prace nad projektem „Muzea ponad granicami. Etap II”. Regionalna Pracownia Digitalizacji cyfryzuje dokumenty, które posłużą do rozbudowy wystawy i stworzenia filmu poświęconego powojennym dziejom Elbląga i jego pionierom. Koncepcję wystawy oraz filmu holograficznego opracowuje Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, a w Muzeum Brama Frydlandzka odbywają się prace remontowe.
01wrz |
Ekipa Regionalnej Pracowni Digitalizacji, po konsultacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków rozpoczęła przygotowania do realizacji projektu „Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur”. W trakcie podróży po województwie w poszukiwaniu odpowiednich do digitalizacji obiektów z epoki barku i renesansu, odwiedziła Galiny, Smolajny, Kwitajny, Stoczek Klasztorny, Chwalęcin i Krosno.
10sie |
Na naszej stronie pojawiło się trzecie i ostatnie spośród zidentyfikowanych w Polsce wczesnośredniowiecznych żaren garncarskich, które służyły do produkcji domieszki schudzającej.
07sie |
Kolejne zabytki z elbląskiego muzeum zostały poddane digitalizacji. Jest to jedno z działań w ramach projektu współpracy transgranicznej Polska-Rosja, który zakłada działania na rzecz wspólnego dziedzictwa kulturowego.
30cze |
Ostatnim obiektem, który zaprezentujemy w ramach czerwcowego cyklu STARoci "Początek XX w. w obiektach i dokumentach", jest Medal Wojska, przyznawany przez Prezydenta RP na Uchodźstwie.
26cze |
W czerwcowym cyklu STARoci prezentujemy kolejne dokumenty z XX w. Dziś legitymacje i kilka faktów, m.in powody, dla których ówcześni Polacy zapisywali się do związków zawodowych.
23cze |
Żołnierskie wyposażenie to wiele, najlepiej nie za dużych i jednocześnie praktycznych narzędzi. Po menażce i manierce prezentujemy łopatkę niemieckiej piechoty, której produkcję w takim kształcie rozpoczęto 140 lat temu. Pełniąc wiele funkcji pomagała żołnierzowi przetrwać, a nawet ratowała życie.
19cze |
Kolejny czerwcowy piątek jest dniem prezentacji kolejnych dokumentów z początku XX w.
W prywatnych kolekcjach mieszkańców regionu natknęliśmy się na węgierską legitymację z 1944 r. oraz fragmenty „Modlitewnika żołnierza polskiego” drukowanego w czasie II wojny światowej w Szwajcarii.
16cze |
Galeria STARoci powiększa się o przedmiot sprzed ponad 100 lat. Wyprodukowana przed I wojną światową żołnierska menażka wraz z interesującym opisem o latach przemiany i udoskonalania tego funkcjonalnego przedmiotu.
10cze |
W dwudziestoleciu międzywojennym kandydat na ucznia zobowiązywał się na piśmie wobec pryncypała być posłusznym, pracować pilnie i zachowywać się przyzwoicie. Pryncypał także miał obowiązki. Wszystkie dokładnie spisane.
09cze |
Przedmiot ten wykorzystywano podczas dwóch wojen światowych. Miał zapewnić bezpieczeństwo na wypadek użycia przez wroga broni chemicznej. Na świecie, poza amatorskimi egzemplarzami, wytwarzano je przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.
05cze |
Dwa dokumenty i porcja informacji o historii Polski i Polaków. Zbiór zdigitalizowanych przedmiotów z prywatnych kolekcji mieszkańców regionu powiększa się o książeczkę wojskową z 1925 roku oraz o taki sam dokument wydany 35 lat później.
02cze |
Akcesoria żołnierskie, maska gazowa dla konia, przedwojenny medal, powojenna umowa o naukę rzemiosła i kilka innych unikatowych przedmiotów zaprezentowanych zostanie w czerwcu, w ramach cyfrowej prezentacji STARoci, czyli obiektów z prywatnych kolekcji mieszkańców regionu.
01cze |
Wspólnie z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na pracę inspirowaną naszymi zbiorami. Gotowe projekty można przesyłać do końca czerwca.
29maj |
Kolekcja unikalnych obiektów z prywatnych zbiorów mieszkańców regionu tworzona na naszym portalu powiększa się o unikalny i jedyny w Elblągu medal olimpijski. Pani Helena Pilejczyk – brązowa medalistka zimowej olimpiady w Squaw Valley użyczyła trofeum do cyfrowej dokumentacji i prezentacji.
06kwi |
Wielkanoc coraz bliżej, dlatego udostępniamy małą ściągę, z informacjami szczególnie przydatnymi w gorącze przedświątecznych przygotowań.
11mar |
Wkrótce na naszej stronie pojawią się zdigitalizowane przedmioty będące własnością Heleny Pilejczyk. Szczególnie cenny będzie medal z zimowych igrzysk olimpijskich.
25lut |
Regionalna Pracownia Digitalizacji odwiedziła dziś studio TVP3 Olsztyn, aby opowiedzieć o swojej pracy i aplikacjach, które przygotowała. W zeszłym tygodniu o Kanale Elbląskim można było usłyszeć w regionalnych Wiadomościach i w Teleexpresie.
06lut |
Na naszej stronie pojawiły się dwa nowe obiekty ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
21sty |
Na naszej stronie pojawiły się dwie nowe realizacje. To rzeźby, które na co dzień można oglądać w Muzeum im. Wojciecha Ketrzyńskiego w Kętrzynie.
17sty |
Od 7 lat przenoszą regionalne zabytki do rzeczywistości cyfrowej. Za pośrednictwem strony cyfrowewm.pl można oglądać ponad 600 zabytkowych obiektów. W 2019 r. udało się ich zdigitalizować 178.
07sty |
W naszej kolekcji pojawiły się nowe cyfrowe eksponaty - to oprawy czterech wyjątkowych ksiąg, zdigitalizowane w ramach projektu, realizowanego przez Bibliotekę Elbląską.
20gru |
W miniony czwartek, 12 grudnia w Kaliningradzie odbyła się konferencja poświęcona rozpoczęciu projektu „Muzea ponad granicami. Etap II”. W projekcie, którego celem jest przede wszystkim zachowanie dziedzictwa kulturowego współpracują Muzeum Brama Frydlandzka w Kaliningradzie jako główny beneficjent oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i Muzeum Archeologiczno-Historyczne jako partnerzy.
11gru |
Enkolpion, patynka, lunula, glewia, armet, koncerz, typariusz, przęślik… To nazwy kilku z ponad stu średniowiecznych przedmiotów, które z muzeów w województwie warmińsko-mazurskim trafiły do cyfrowej przestrzeni internetu, tworząc bardzo różnorodną i ciekawą kolekcję regionalnych muzealiów i zabytków.
10gru |
Pięć – tyle pochylni liczy Kanał Elbląski. Przez ostatnie dwa lata trwała cyfryzacja tego wyjątkowego zabytku techniki. Teraz każdy, nawet jeśli nie realnie, to wirtualnie będzie mógł zrobić wycieczkę po pochylniach, a zakładając okulary 3D obejrzeć maszynownię, budkę sygnalisty, a nawet wcielić się w maszynistę lub sygnalistę.
22lis |
Na stronie cyfrowewm.pl można już ogladać efekty digitalizacji wszystkich pięciu pochylni Kanału Elbląskiego.
18lis |
Na stronie cyfrowewm.pl są już dostępne wszystkie średniowieczne zabytki zdigitalizowane w projekcie "Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur". Dzięki współpracy z ośmioma regionalnymi muzeami powstała bardzo różnorodna i ciekawa kolekcja muzealiów i zabytków architektonicznych z naszego województwa.
30paź |
Osoby niewidome i niedowidzące będą mogły korzystać z cyfrowych zasobów Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Dzięki realizacji projektu „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” ponad sto muzealnych eksponatów zyskało audiodeskrypcję.
29paź |
W poniedziałek, 28 października w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbyła się konferencja skierowana do nauczycieli i edukatorów pt. "Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego".
25paź |
16 i 24 października w Elblągu i Olsztynie odbyły się konferencje mające na celu promocję cyfrowych narzędzi w edukacji. Dzięki realizacji projektu "Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur" nauczyciele i edukatorzy uzyskali dostęp do ponad 100 średniowiecznych zdigitalizowanych zabytków.
18paź |
Projekty, realizowane obecnie przez Pracownię, zainspirowały nas do tworzenia. Dzięki temu powstały materiały, reklamujące nasz projekt, będące jednocześnie wstępem do zabawy z rozszerzoną rzeczywistością.
03paź |
W gościnnych prograch Kina Światowid już po raz 11. zainaugurowany został cykl Elbląg na dużym ekranie. To spotkania z elbląską historią i materiały filmowe, dotykające różnych zagadnień z przeszłości miasta. Wczorajszy seans poświęcony był elbląskim pionierom dlatego też Regionalna Pracownia Digitalizacji zaprezentowała na nim jedno z działań dwuletniego projektu, który właśnie wkroczył w etap realizacji - "Muzea ponad granicami. Etap II".
24wrz |
W poniedziałek, 28 października odbędzie się w Elblągu konferencja skierowana do nauczycieli, będąca podsumowaniem projektu „Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego”. Kanał Elbląski zostanie pokazany jako modelowy przykład prezentacji możliwości wykorzystania zasobów cyfrowych w edukacji.
20wrz |
W ramach projektu „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur” w październiku, w Olsztynie i Elblągu, zorganizowane zostaną konferencje dla nauczycieli. W programie są wykłady, warsztaty, pokazy filmów oraz prezentacje aplikacji VR i AR.
18wrz |
Lada chwila na naszej stronie pojawią się nowe średniowieczne obiekty, ale już teraz promujemy je pokazując w mediach społecznościowych krótkie filmiki, na których prezetujemy wybrane muzealia.
28sie |
W poniedziałek, 26 sierpnia w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu została podpisana umowa partnerska do projektu z programu Polska-Rosja. W trzecim kwartale tego roku rozpoczynamy relizację projektu "Muzea ponad granicami. Etap II"
20sie |
Rozszerzamy naszą działalność w internecie i social mediach. Utworzyliśmy konta Regionalnej Pracowni Digitalizacji na Sketchfabie oraz na Instagramie. To tam, oprócz Facebooka będą trafiały efekty naszej codziennej pracy.
06sie |
Strzelanie z łuku i kuszy, poszukiwanie ukrytych w chacie przedmiotów, ozdabianie ceramicznych garnków, a także zwiedzanie galerii ze średniowiecznymi muzealiami z całego województwa warmińsko-mazurskiego – to wszystko w wirtualnej rzeczywistości, w nowo powstającej przestrzeni Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.
18lip |
Wchodzisz do maszynowni, czekasz na czerwoną lampkę, która zapala się na znak sygnalisty i możesz rozpocząć proces przeprowadzania statku przez pochylnię. Najpierw wyciągasz zawleczkę z dźwigni kierunku ruchu, przestawiasz dźwignię i wkładasz zawleczkę, odkręcasz zawór, przestawiasz hamulec, kontrolujesz obrotomierz i znów odkręcasz zawór, obserwujesz, a potem zakręcasz zawór, zaciągasz hamulec, wyciągasz zawleczkę, przestawiasz dźwignię i wkładasz zawleczkę. Proste? Świetnie! Jeśli zrobisz wszystko poprawnie, otrzymasz certyfikat asystenta maszynisty. Jeśli nie, spowodujesz katastrofę. Twój statek się „wykolei”.
24maj |
Kolejne obiekty pojawiają się na stronie cyfrowewm.pl.
13maj |
Wkrótce zarzucimy Was nowymi obiektami, a będzie ich co najmniej setka, ale do tego czasu chcemy pokazać, że zdigitalizowane przez nas przedmioty mają za sobą wiele wieków istnienia i ciekawą opowieść, np. tę o kopaczu gliny, który porzucił swoje narzędzia...
15kwi |
Wirtualna przechadzka po wszystkich pięciu pochylniach Kanału Elbląskiego będzie możliwa już jesienią w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Dzięki realizacji projektu „Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego będzie można nie tylko wybrać się na spacer po pochylniach, ale również wcielić się w maszynistę, który przeprowadza śluzowanie statku.
09kwi |
W ramach dwóch realizowanych przez Regionalną Pracownię digitalizacji projektów, dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego powstaną dwie aplikacje do wirtualnej rzeczywistości.
12mar |
Równolegle z digitalizacją nasza ekipa pracuje nad krótkimi filmami, dotyczącymi wybranych aspektów średniowiecznego życia i rzemiosła. Filmy zostaną zaprezentowane na nszym kanale na YouTubie.
05mar |
Kamienne posągi antropomorficzne znajdujące się na terenie dawnych ziem pruskich od dawna wzbudzały ciekawość. Od „niepamiętnych” czasów stały zazwyczaj na granicach wsi, będąc charakterystycznymi i wydawało się niezmiennymi elementami krajobrazu. Cztery z pięciu bab pruskich, które znajdują się w naszym województwie zdigitalizowaliśmy w ramach projektu "Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur".