Bieżące Aktualności

16

maj

Środa z VR

W każdą środę od 12.00 do 20.00 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu można oglądać wystawę multimedialną „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949”, której częścią jest aplikacja VR – „Powojenne atelier fotografa”. Tego dnia skorzystać także można z innych aplikacji wirtualnej rzeczywistości, stworzonych na potrzeby Regionalnej Pracowni Digitalizacji – „Poznaj średniowiecze” oraz „Pochylnie na Kanale Elbląskim”. Wstęp wolny.

05

maj

Świadectwa cz. II Powojenni osadnicy - Elbląg

"Świadectwa cz. II Powojenni osadnicy - Elbląg" - to film będący częścią projektu "Muzea ponad granicami. Etap II". Jest zapiskiem rozmów z powojennymi pionierami, którzy w latach 40. przyjeżdżali do zrujnowanego wojną miasta i budowali tu swoją przyszłość. Z czym się mierzyli? Gdzie mieszkali? Jakie mieli marzenia i potrzeby?

27

kwi

3 maja wystawa "Oswoić miasto" będzie nieczynna

Informujemy, że w związku ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja wystawa "Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949” będzie nieczynna. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w środę, 10 maja od godz. 12.00 do 20.00. Wstęp wolny.

25

kwi

Poznaj powojenny Elbląg na wystawie multimedialnej

Życie codzienne w powojennym Elblągu było trudnym i wymagającym doświadczeniem. Nie wszyscy mu sprostali, ale tuż po zakończeniu działań wojennych wiosną 1945 roku, miasto zaczęło przyciągać nowych mieszkańców – dziś mówimy o nich pionierzy. Jak to miasto wyglądało? Co zastali nowi mieszkańcy? Można się tego dowiedzieć z multimedialnej wystawy „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-49”. Wystawa czynna w każdą środę od 12 do 20.00. Wstęp wolny.

24

kwi

Mikołaj Kopernik - film

„O obrotach ciał niebieskich” - wielkie dzieło Kopernika… Teoria heliocentryczna polskiego astronoma, o której uczymy się w szkołach powstawała we Fromborku. Opowiada o niej i o życiu wielkiego astronoma Małgorzata Czupajło kierownik działu edukacji - Planetarium i Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

11

kwi

Czy Kopernik lubił piernik?

Przedstawiamy krótki film w formie pytań i odpowiedzi (Q&A), który opowiada o najważniejszych zagadnieniach z życia Mikołaja Kopernika. Co studiował Mikołaj Kopernik, czy lubił pierniki, czy był szpiegiem lub dyplomatą? - na te pytania odpowiada Małgorzata Czupajło z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

07

kwi

Wesołego Alleluja!

Radosnych Świąt Wielkiej Nocy,

pełnych wiosennej wiary we wszystko,

co się na nowo odradza

i nadziei, na lepsze jutro.

Niech ten wyjątkowy czas przyniesie spokój

oraz dużo wzajemnej życzliwości.

Życzy Regionalna Pracownia Digitalizacji

05

kwi

W Wielkim Tygodniu

Trwa Wielki Tydzień. To okres zadumy i refleksji, uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do największego święta chrześcijan, Zmartwychwstania Pańskiego.

20

lut

W czasach Kopernika

Wystawa i katalog, ale nie realne, wydrukowane, tylko w sieci, e-katalog, e-wystawa. W końcu nazwa Regionalna Pracownia Digitalizacji zobowiązuje. Udostępnianie w Internecie zabytków, które na co dzień znajdują się w muzeach, m.in. we Fromborku, Olsztynie, Elblągu czy Kętrzynie, skanowanie, obrabianie, opracowywanie, wstawianie na stronę www., to podstawowe zadanie Pracowni. Tym razem bohaterem działań digitalizacyjnych był Mikołaj Kopernik i czasy, w których żył.

20

lut

Świętowaliśmy urodziny - galeria zdjęć

W niedzielę, 19 lutego wspólnie z Mikołajem Kopernikiem obchodziliśmy 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma. W Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" odbyła się impreza ph. "Urodziny Kopernika", na której pojawili się elblążanie chętni do wspólnej nauki i zabawy.

16

lut

Sięgaj gwiazd i odkrywaj planety

Ile planet jest w kosmosie/Ile świeci gwiazd na niebie/Tyle szczęścia i radości/Znajdź dla siebie (…) – to jedne z wielu życzeń, które zostały przesłane na konkurs pn. „Życzenia dla Kopernika”, organizowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców, dlatego poza trzema najlepszymi, jury przyznało aż siedem wyróżnień.

03

lut

Zaproszenie na urodziny

Urodziny, dla wielu najważniejszy dzień w roku. A jeśli to 550. rocznica urodzin? Warto ją świętować uroczyście. W niedzielę, 19 lutego w Kinie Światowid odbędzie się impreza urodzinowa jednego z najznamienitszych mieszkańców naszego regionu – Mikołaja Kopernika. Będzie film, tort i quiz rodzinny oraz rozdanie nagród laureatom konkursu na życzenia dla Kopernika. Wstęp wolny.

19

sty

Napisz życzenia Kopernikowi

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu i Regionalna Pracownia Digitalizacji zapraszają najmłodszych do udziału w konkursie na życzenia z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

03

sty

Elbląg – miasto oswojone?

Jak wyglądał Elbląg kilka dni po wyzwoleniu, kilka tygodni, kilka miesięcy? Kto i gdzie mieszkał? Jakich sprzętów używał? To pytania, na które starają się odpowiedzieć twórcy multimedialnej wystawy „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-49”. Wystawę można oglądać bezpłatnie w każdą środę od godz. 12 do 20.00 w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.

15

gru

Życzenia świąteczne

Życzymy Wam wszystkim, z całego serca, wszystkiego, co najlepsze w święta Bożego Narodzenia. Niech ten czas będzie dla Was czasem radości i odpoczynku, spędzonego w gronie najbliższych i ukochanych osób. Niech ten wyjątkowy okres w roku przyniesie Wam wiele wspaniałych chwil, które będziecie wspominać z uśmiechem na twarzy. Niech magia świąt ogarnie wasze serca i napełni je miłością, pokojem i radością. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!*

02

gru

Lekcje w regionie

Za nami pierwsze trzy lekcje w regionie, które odbyły się w ramach projektu "Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur" - ich tematem są peregrynacje w okresie renesansu i baroku.

21

lis

Zapraszamy na wystawę multimedialną Oswoić miasto

„Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949” to wystawa multimedialna, która dotyczy pierwszych powojennych lat w naszym mieście. W nowej sali multimedialnej, która znajduje się na II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu prezentowane są stare fotografie, cyfrowe animacje pamiątek powojennych, które są w zbiorach elbląskiego muzeum i w posiadaniu elblążan, wizerunki starych plakatów, obwieszczeń oraz filmowe zapisy świadectw pierwszych powojennych osadników. Zapraszamy w każdą środę, od godz. 12.00 do 20.00. Wstęp  wolny.

02

lis

Ostróda, Iława Elbląg...

W minionym tygodniu działaliśmy w terenie - organizowaliśmy warsztaty dla nauczycieli w Ostródzie i Iławie, a w Elblągu odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur".

25

paź

Wirtualna podróż w przeszłość

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 9 i 10 listopada zapraszamy na zwiedzanie wystawy „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949”, wizytę w wirtualnej rzeczywistości w atelier fotograficznym oraz pokaz filmów 360.

25

paź

Po konferencji w Olsztynie i warsztatach w Ełku

W miniony czwartek i piątek, 20 i 21 października byliśmy organizatorami dwóch wydarzeń związanych z realizacją projektu "Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur". W Ełku i Olsztynie odbyły się warsztaty i konfrenecja, na których promowaliśmy cyfrowe narzędzia w edukacji.

24

paź

Zobacz najlepsze prace konkursowe

Przedstawiamy prace konkursowe, które zostały nagrodzone podczas Ogólnopolskiego Konkursu ReKREACJE na animację, gif i kolaż.

18

paź

ReKREACJE - wyniki konkursu

W poniedziałek, 17 października obradowała komisja konkursowa, która wybrała najlepsze prace wśród przysłanych na konkurs ReKREACJE.

07

paź

O wykorzystaniu cyfrowych zasobów w edukacji

Regionalna Pracownia Digitalizacji zaprasza nauczycieli, edukatorów i regionalistów na bezpłatne warsztaty "O wykorzystaniu cyfrowych zasobów w edukacji", które odbędą się w pięciu miastach województwa warmińsko-mazurskiego w październiku.

05

paź

Renesans i barok na Warmii i Mazurach

W ramach projektu „Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur” w Olsztynie i Elblągu, 21 i 28 października, odbędą się konferencje dla nauczycieli, edukatorów i regionalistów. W programie konferencji są wykłady, warsztaty, pokazy filmów i prezentacja aplikacji VR.

26

wrz

Na warsztatach z kolażu, animacji i gifów

W piątek i sobotę, 23 i 24 września odbyły się w przestrzeni edukacyjnej Regionalnej Pracowni Digitalizacji warsztaty z grafiki dla młodzieży. Młodzi pracowali z artystami nad stworzeniem własnych prac w wybranych programach graficznych.

07

wrz

Ożyw obraz

Kolaże, animacje, uprzestrzennianie obrazów pod okiem artystów i wykładowców na uczelniach artystycznych. Warsztaty graficzne dla młodzieży to propozycja Regionalnej Pracowni Digitalizacji na weekend – 23 i 24 września. Swoją wiedzą będą się dzielić Maciej Bohdanowicz i Michał GARY Garnowski.

30

sie

Konkursowe ReKREACJE

Animacje, gify, collage – na te prace czekają organizatorzy konkursu Rekreacje, który ma promować ponowne wykorzystanie cyfrowych zasobów pozyskanych podczas digitalizacji. Regionalna Pracownia Digitalizacji zachęca dzieci i młodzież do kreatywnej zabawy, wykorzystującej zabytki ze strony cyfrowewm.pl.

12

sie

Sekretary, flasze, albarella...

I już. Na naszej stronie można oglądać eksponaty z czterech regionalnych muzeów, zdigitalizowane w ramach projektu "Continuum. Wirtualne kolekcje Warmii i Mazur".

02

sie

Oswoić miasto

Jak wyglądał Elbląg w pierwszych latach po wojnie? Kto przybywał na Ziemie Odzyskane, a kto nie chciał lub nie mógł zostać w mieście? Jak organizowano pierwsze zakłady pracy, szkoły, sklepy? Jakimi problemami żyli mieszkańcy? Na te i wiele innych pytań odpowiada wystawa multimedialna dostępna w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Wystawę można oglądać bezpłatnie w każdą środę od godz. 12 do 20.00.

02

sie

Perły baroku i renesansu

Lada dzień na naszej stronie będzie można zobaczyć ponad 70 obiektów muzealnych zdigitalizowanych w ramach projektu "Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur". Trwają też ostatnie szlify cyfrowych wersji zabytków architektonicznych - Pałacu w Kwitajnach i Sanktuarium Maryjnego w Krośnie.

25

maj

Cyfrowy weekend i otwarcie wystawy

W miniony weekend, w naszej pracowni zainaugurowaliśmy nową przestrzeń multimedialną, w której prezentujemy pierwszą wystawę pt. "Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949"

13

maj

Drzwi otwarte w pracowni i wystawa multimedialna

20 i 21 maja br. w naszej pracowni odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy multimedialnej "Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949". To także moment inauguracji nowej przestrzeni do prezentacji cyfrowych zasobów kulturowego dziedzictwa, które pozyskuje Regionalna Pracownia Digitalizacji. Cyfrowy weekend jest eventem podsumowującym realizację projektu "Muzea ponad granicami. Etap II".


 

28

lut

Cyfrowe prezentacje

W naszej pracowni powstaje sala multimedialna, która będzie miejscem wystaw, pokazów i strefą edukacji.  Tu planujemy prezentować cyfrowe zasoby, które są efektem naszych codziennych działań.

22

gru

Wesołych Świąt!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim naszym Przyjaciołom, zawodowym Partnerom i Sympatykom

życzymy zdrowia i radości na świąteczne dni oraz cały Nowy Rok 2022 - zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji

14

wrz

Premiera aplikacji VR

Aplikacja mobilna „Sarmackie wędrówki” już od 16 września będzie dostępna, do bezpłatnego pobrania, na profilu Regionalnej Pracowni Digitalizacji, który jest na platformie Google Play. Serdecznie zapraszamy do wyruszenia w wirtualną, edukacyjną podróż po XVII-wiecznej Europie z paniczem Michałem i jego towarzyszami.

06

sie

Sarmackie wędrówki w aplikacji mobilnej

Trwają ostatnie prace nad aplikacją mobilną realizowaną przez Regionalną Pracownię Digitalizacji. Dzięki niej możliwe będzie poznanie kulturowego dziedzictwa regionu z okresu renesansu i baroku oraz sposobów edukacji młodych polskich szlachciców w XVII w.

18

cze

Cyfrowo ponad granicami

We wtorek, 22 czerwca zapraszamy na interdyscyplinarny event – spotkania łączące lokalną historię z innowacyjnymi rozwiązaniami. To będzie dzień wypełniony warsztatami, prelekcjami, pokazami sprzętu do digitalizacji, urządzeń do prezentacji cyfrowych zasobów oraz efektów dotychczasowej pracy ze skaningu i fotografii, a także szansą na testowanie aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością.

16

kwi

Renesansowo i barokowo

Ostatnie tygodnie nasz zespół pracował w różnych lokalizacjach i przestrzeniach. Skanowaliśmy i fotografowaliśmy ponad 50 obiektów w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu oraz w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, a także w jego oddziale - Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim.

01

kwi

Wielkanoc 2021

Radosnego celebrowania Tajemnicy Wielkiej Nocy życzy zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

05

mar

Muzeum ukryte w labiryncie

Praktyki studentów PWSZ w Regionalnej Pracowni Digitalizacji dobiegły końca, ale doceniając zaangażowanie i kreatywność, przedstawimy na naszej stronie efekty ich pracy. Projekty z powodzeniem można wykorzystać na zajęciach lekcyjnych oraz jako ciekawą alternatywę wolnego czasu, rozwijania zainteresowań.

04

mar

Polski da Vinci

Prawo, religia, astronomia, astrologia, matematyka, ekonomia, strategia wojskowa, kartografia, filologia i medycyna – w tych wszystkich dziedzinach rozległą wiedzę posiadał twórca teorii heliocentrycznej  – Mikołaj Kopernik. Ten najsłynniejszy polski człowiek renesansu, ostatnie lata swojego życia, które poświęcił pracy naukowej, spędził właśnie na Warmii we Fromborku.  Obiektów z tego okresu nie mogło zabraknąć w projekcie „Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur”.

22

gru

Świąteczny czas

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim naszym Przyjaciołom, zawodowym Partnerom i Sympatykom

życzymy zdrowia i radości na świąteczne dni oraz cały Nowy Rok 2021 - zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

10

gru

Nowy sprzęt w naszej pracowni

Skanery, drukarki 3D czy hologramy – to tylko część specjalistycznego sprzętu, która dotarła do Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Wszystko po to, aby jeszcze sprawniej, jeszcze lepiej eksplorować kulturalne dziedzictwo transgranicznego obszaru między Elblągiem a Kaliningradem.

 

27

paź

Ponad granicami i wirtualnie

Trwają prace nad projektem „Muzea ponad granicami. Etap II”. Regionalna Pracownia Digitalizacji cyfryzuje dokumenty, które posłużą do rozbudowy wystawy i stworzenia filmu poświęconego powojennym dziejom Elbląga i jego pionierom. Koncepcję wystawy oraz filmu holograficznego opracowuje Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, a w Muzeum Brama Frydlandzka odbywają się prace remontowe.

 

01

wrz

Barok i renesans na Warmii i Mazurach

Ekipa Regionalnej Pracowni Digitalizacji, po konsultacjach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków rozpoczęła przygotowania do realizacji projektu „Continuum. Cyfrowe kolekcje Warmii i Mazur”. W trakcie podróży po województwie w poszukiwaniu odpowiednich do digitalizacji obiektów z epoki barku i renesansu, odwiedziła Galiny, Smolajny, Kwitajny, Stoczek Klasztorny, Chwalęcin i Krosno.

10

sie

Kamienie do zadań specjalnych

Na naszej stronie pojawiło się trzecie i ostatnie spośród zidentyfikowanych w Polsce wczesnośredniowiecznych żaren garncarskich, które służyły do produkcji domieszki schudzającej.

07

sie

Zabytki w cyfrowej formie

Kolejne zabytki z elbląskiego muzeum zostały poddane digitalizacji. Jest to jedno z działań w ramach projektu współpracy transgranicznej Polska-Rosja, który zakłada działania na rzecz wspólnego dziedzictwa kulturowego.  

30

cze

Medalowe zakończenie

Ostatnim obiektem, który zaprezentujemy w ramach czerwcowego cyklu STARoci "Początek XX w. w obiektach i dokumentach", jest Medal Wojska, przyznawany przez Prezydenta RP na Uchodźstwie.  

26

cze

Dwie legitymacje

W czerwcowym cyklu STARoci prezentujemy kolejne dokumenty z XX w. Dziś legitymacje i kilka faktów, m.in powody, dla których ówcześni Polacy zapisywali się do związków zawodowych.

23

cze

STARocie z żołnierskiego niezbędnika

Żołnierskie wyposażenie to wiele, najlepiej nie za dużych i jednocześnie praktycznych narzędzi. Po menażce i manierce prezentujemy łopatkę niemieckiej piechoty, której produkcję w takim kształcie rozpoczęto 140 lat temu. Pełniąc wiele funkcji pomagała żołnierzowi przetrwać, a nawet ratowała życie.

19

cze

Losy i dokumenty internowanych Polaków

Kolejny czerwcowy piątek jest dniem prezentacji kolejnych dokumentów z początku XX w.
W prywatnych kolekcjach mieszkańców regionu natknęliśmy się na węgierską legitymację z 1944 r.  oraz  fragmenty „Modlitewnika żołnierza polskiego” drukowanego w czasie II wojny światowej w Szwajcarii.

16

cze

Żołnierski ekwipunek sprzed I wojny światowej

Galeria STARoci powiększa się o przedmiot sprzed ponad 100 lat. Wyprodukowana przed I wojną światową żołnierska menażka wraz z interesującym opisem o latach przemiany i udoskonalania tego funkcjonalnego przedmiotu.

 

10

cze

Historia rzemiosła, umowy i uczennicy

W dwudziestoleciu międzywojennym kandydat na ucznia zobowiązywał się na piśmie wobec pryncypała być posłusznym, pracować pilnie i zachowywać się przyzwoicie.  Pryncypał także miał obowiązki. Wszystkie dokładnie spisane.

09

cze

STARocie z lat wojennych

Przedmiot ten wykorzystywano podczas dwóch wojen światowych. Miał zapewnić bezpieczeństwo na wypadek użycia przez wroga broni chemicznej. Na świecie, poza amatorskimi egzemplarzami, wytwarzano je przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.  

05

cze

Książeczki wojskowe w cyklu STARocie

Dwa dokumenty i porcja informacji o historii Polski i Polaków. Zbiór zdigitalizowanych przedmiotów z prywatnych kolekcji mieszkańców regionu powiększa się o książeczkę wojskową z 1925 roku oraz o taki sam dokument wydany 35 lat później.

02

cze

Początek XX w. w obiektach i dokumentach

Akcesoria żołnierskie, maska gazowa dla konia, przedwojenny medal, powojenna umowa o naukę rzemiosła i kilka innych unikatowych przedmiotów zaprezentowanych zostanie w czerwcu, w ramach cyfrowej prezentacji STARoci, czyli obiektów z prywatnych kolekcji mieszkańców regionu.

01

cze

Konkurs plastyczny

Wspólnie z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na pracę inspirowaną naszymi zbiorami. Gotowe projekty można przesyłać do końca czerwca.

29

maj

Kolekcja STARocie w blasku olimpijskiego brązu

Kolekcja unikalnych obiektów z prywatnych zbiorów mieszkańców regionu tworzona na naszym portalu powiększa się o unikalny i jedyny w Elblągu medal olimpijski. Pani Helena Pilejczyk – brązowa medalistka zimowej olimpiady w Squaw Valley użyczyła trofeum do cyfrowej dokumentacji i prezentacji.

06

kwi

Wielkanocne tradycje, wierzenia, obrzędy

Wielkanoc coraz bliżej, dlatego udostępniamy małą ściągę, z informacjami szczególnie przydatnymi w gorącze przedświątecznych przygotowań.

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.