Kolejny schron na naszej stronie

Kolejny schron na naszej stronie

Na naszej stronie pojawił się kolejny obiekt z cyklu "STARocie? Skarby z prywatnych kolekcji" - to jednoosobowy schron wartowniczy, ze zbiorów Stowarzyszenie Historyczno – Poszukiwawczego „Denar” w Elblągu.

Jednym z największych przedmiotów w kolekcji Stowarzyszenia „Denar”, pozyskanym od elbląskiego GSA, jest umieszczony przy ul. Królewieckiej, przed Kasynem Wojskowy, jednoosobowy schron wartowniczy. Tego typu wykonane ze stali tzw. „Ein mann Bunker, Luftschutz – Splitterschutzzelle”, jednoosobowe przeciwlotnicze komórki ochrony przed odłamkami, służyły wartownikom, stacjonującym na otwartym terenie, z dala od właściwych bunkrów. Mogli oni schronić się w nich w czasie nalotu, nie opuszczając posterunku.

Można go ogądać tu: http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/548/jednoosobowy-schron-wartowniczy

To już szósty przedmiot, który został zdigitalizowany w ramach cyklu "STARocie? Skarby z wirtualnych kolekcji". Wszytskie je można oglądać w dedykowanej temu cyklowi zakładce na naszej stronie. Do współpracy wciąż zapraszamy kolekcjonerów, którzy chcieliby pokazać najciekawsze obiekty ze swoich prywatnych kolekcji, zdigitalizujemy je i zaprezentujemy na stronie cyfrowewm.pl.

 

— Edyta Bugowska


 
 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.