Kolejne muzealia na stronie

Kolejne muzealia na stronie

Na naszej stronie pojawiły się dwa nowe obiekty ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Oba zabytki pochodzą z XVIII w. i zostały odkryte podczas badań archeologicznych na elbląskim Straym Mieście to głowa konia na patyku oraz lampka.

Głowa konia na patyku

Koń na patyku to jedna z popularniejszych zabawek dziecięcych, prawdopodobnie głównie chłopięcych. Głowa zachowana w dobrym stanie, w „ podstawie” ma otwór do osadzenia kija, a w szyi otwór do przeciągnięcia sznurka lub rzemienia, czyli wodzy/lejców.

Lampka

Lampka do zawieszania, wykonana z blachy żelaznej, z pojemnikiem na płyn do palenia. Prostych lampek używano już ok. 40 tys. lat p.n.e. w paleolitycznych jaskiniach. Spalano w nich wówczas tłuszcze zwierzęce. W Polsce najstarsze tego typu znaleziska pochodzą z V tys. p.n.e., wytwarzali je przedstawiciele kultury lendzielskiej. Znany obecnie kształt, lampa zwana również kagankiem, otrzymała w VI w p.n.e. Na przestrzeni wieków stały się symbolem mądrości, oświecenia i edukacji.

 

— Edyta Bugowska


 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.