Kolekcja STARocie w blasku olimpijskiego brązu

Kolekcja STARocie w blasku olimpijskiego brązu

Kolekcja unikalnych obiektów z prywatnych zbiorów mieszkańców regionu tworzona na naszym portalu powiększa się o unikalny i jedyny w Elblągu medal olimpijski. Pani Helena Pilejczyk – brązowa medalistka zimowej olimpiady w Squaw Valley użyczyła trofeum do cyfrowej dokumentacji i prezentacji.

Brązowa medalista jest od wielu lat związana z Elblągiem. W swojej sportowej karierze panczenistki, którą rozpoczęła pod opieką trenera Stali Elbląg Kazimierza Kalbarczyka ustanowiła ponad 40 rekordów Polski  oraz ten najcenniejszy dla każdego sportowca – medal olimpijski.
Ciekawostką jest także fakt, że jest to pierwszy na świecie brązowy medal olimpijski w łyżwiarstwie szybkim, ponieważ dokładnie 60 lat temu na zimowych igrzyskach w Stanach Zjednoczonych dyscyplina ta po raz pierwszy była organizowana dla kobiet.
W swoich wspomnieniach Pani Helena Pilejczyk przypomina wyjątkowe okoliczności, jakie towarzyszyły samemu wyjazdowi ocenianemu w początkowej perspektywie bardzo sceptycznie przez ówczesnych krajowych działaczy, którzy opowiadali się przeciwko olimpijskiemu udziałowi panczenistki. Do pozytywnej decyzji nakłonił ich fakt zdobycia tuż przed olimpiadą, srebrnego medalu na Mistrzostwach Świata, który stał się jednocześnie biletem na najważniejsze zawody w życiu.

Po 60 latach Pani Helena Pilejczyk zadecydowała o przekazaniu swoich olimpijskich pamiątek do Muzeum Sportu i Turystyki, działającego w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Przed oficjalnym oddaniem trafiły do Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Doceniając otwartość Pani Heleny Pilejczyk oraz Pana Marka Wnuka, dzięki inicjatywie którego pamiątki te jeszcze przed wywiezieniem do Warszawy zostały zdigitalizowane, razem tworzymy historyczne akcenty świetności elbląskich panczenistów i prezentujemy jeden z najcenniejszych medali elbląskiego sportu wraz ze zdjęciami i pamiątkowym dyplomem.

 

— Hanna Laska-Kleinszmidt


 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.