Książeczki wojskowe w cyklu STARocie

Książeczki wojskowe w cyklu STARocie

Dwa dokumenty i porcja informacji o historii Polski i Polaków. Zbiór zdigitalizowanych przedmiotów z prywatnych kolekcji mieszkańców regionu powiększa się o książeczkę wojskową z 1925 roku oraz o taki sam dokument wydany 35 lat później.

Czerwcowy cykl pamiątek z początku XX wieku jest zbiorem, który udostępnił kolekcjoner z okolic Elbląga. Dwie książeczki wojskowe wydane w różnych momentach historii ukazują nie tylko dane o osobach i przebiegu ich służby wojskowej. W zestawieniu porównawczym można dostrzec też przemiany, jakie nastąpiły między 1925 a 1960 rokiem w Polsce.

Na uwagę zasługuje chociażby wizerunek polskiego herbu, który znajduje się  na każdej z książeczek i na każdej z nich jest inny. Odpowiedzi na to, co wydarzyło się w tym czasie oraz wiele innych cennych informacji zamieściliśmy w opisach przy każdym z dokumentów.  I chociaż książeczka z 1960 r. nie  pochodzi z pocz. XX wieku uznana została za wyjątek zbioru z dwóch powodów. Właściciel  tej książeczki urodził się w drugiej dekadzie XX w., a sam dokument jest interesującym obiektem ukazującym losy Polaków z tamtego okresu.

Książeczka wojskowa z 1925 roku: http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/747/ksiazeczka-wojskowa-z-1925-r


Książeczka wojskowa z 1960 roku:  http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/748/ksiazeczka-wojskowa-z-1960-r

 

— red.


 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.