STARocie z żołnierskiego niezbędnika

STARocie z żołnierskiego niezbędnika

Żołnierskie wyposażenie to wiele, najlepiej nie za dużych i jednocześnie praktycznych narzędzi. Po menażce i manierce prezentujemy łopatkę niemieckiej piechoty, której produkcję w takim kształcie rozpoczęto 140 lat temu. Pełniąc wiele funkcji pomagała żołnierzowi przetrwać, a nawet ratowała życie.

Prezentowany egzemplarz, który wzbogaca kolekcję STARoci to niemieckie tzw. „kleines Schanzzeug” – czyli w dosłownym tłumaczeniu „małe narzędzie do okopywania”. Łopatki piechoty armii różnych krajów tylko nieznacznie różniły się od siebie. W galerii przedmiotu, w opisie podane są dokładne wymiary oraz funkcjonalność saperki.

W czasie, gdy ekipa RPD digitalizowała ten obiekt należał on do Pana Mirosława Melerskiego – mieszkańca województwa warmińsko-mazurskiego, któremu dziękujemy za udostępnienie. Aktualnie jest częścią zbiorów w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zdjęcia, animacja 3D oraz opis saperki: http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/755/saperka

 

— red.

 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.