Ponad granicami i wirtualnie

Ponad granicami i wirtualnie

Trwają prace nad projektem „Muzea ponad granicami. Etap II”. Regionalna Pracownia Digitalizacji cyfryzuje dokumenty, które posłużą do rozbudowy wystawy i stworzenia filmu poświęconego powojennym dziejom Elbląga i jego pionierom. Koncepcję wystawy oraz filmu holograficznego opracowuje Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, a w Muzeum Brama Frydlandzka odbywają się prace remontowe.

 

Pomimo ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną partnerzy projektu, realizowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020, prowadzą działania.  

- W toku są przetargi na wyposażenie do sali multimedialnej, która powstanie w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” oraz na sprzęt do digitalizacji – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, koordynator projektu z CSE „Światowid”. – Trwają prace digitalizacyjne, ale w związku z epidemią wstrzymujemy wciąż prace nad filmami, które mają być rozwinięciem wystaw w obu muzeach, a ich bohaterami będą elbląscy i kaliningradzcy pionierzy.

Regionalna Pracownia Digitalizacji, działająca w CSE „Światowid” odwiedziła Muzeum Archeologiczno-Historyczne i wspólnie wybrali ponad 40 eksponatów. Znalazły się wśród nich przede wszystkim zabytki codziennego użytku – naczynia, kaganki, kielich, filiżanka, łyżka, a także kostki do gry czy zabawki.  Wszystkie te przedmioty zostaną zdigitalizowane i wykorzystane do prezentacji cyfrowej. Oprócz tego trwa cyfryzacja dokumentów dotyczących powojennego elbląskiego Starego Miasta, które posłużą do produkcji filmu holograficznego oraz do opracowywania koncepcji rozbudowy wystawy „Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii". Zajmują się nią obecnie muzealnicy z elbląskiej instytucji.

- Niestety wyjazd do Kaliningradu i digitalizacja tamtejszych zabytków jest w tej chwili niemożliwa, nie wiemy kiedy się to zmieni dlatego skupiamy się na działaniach, które możemy zrealizować – dodaje Hanna Laska-Kleinszmidt.

Prace projektowe trwają również w Kaliningradzie. Partner wiodący projektu rozpoczął przebudowę jednego z muzealnych budynków. Po renowacji ma się tam pojawić nowa hala wystawiennicza z holograficznym filmem o powojennym losach Kaliningradu i Elbląga, a także centrum programów edukacyjnych dla dzieci.

 

Dofinansowano ze środków Unii Europejskiej z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Za treść niniejszej informacji odpowiada Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i w żadnym wypadku nie należy przyjmować, że odzwierciedla ona stanowisko Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzającej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Fot. Tomasz Misiuk, Kamienica na ul. Wigilijnej 12, rekonstrukcja kamienicy, 2000 r., wyk. J. Ciemnolonski.

 

— Urszula Jatkowska


 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.