Skąd Panna Afrykańska w Węgorzewie?

Skąd Panna Afrykańska w Węgorzewie?

Aleksander Słomiński w swojej twórczości rzeźbiarskiej przedstawiał postacie bardzo nietypowe dla ówczesnych ludowych rzeźbiarzy. Oprócz nielicznych aniołów i świętych wśród jego dzieł znajdziemy m. in. postacie „Panny afrykańskiej żółtej urody”, „Murzyńskiego księdza Australii”, „Żołnierza hiszpańskiego” oraz „Mojżesza Jerozolimy”. Te nietuzinkowe obiekty zeskanowaliśmy w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i właśnie udało Nam się ukończyć ich modele 3D. Udostępniliśmy je już na naszej stronie internetowej, dlatego serdecznie zapraszamy do oglądania!

Pierwsze proste figurki i zabawki drewniane Aleksander Słomiński tworzył, aby sprzedając je przetrwać jakoś ciężkie chwile w obozie jenieckim na Węgrzech, do którego trafił do niewoli, podczas I wojny światowej. Do rzeźbiarstwa powrócił dopiero pod koniec swojego życia, ale spotkane w czasie wojny postacie dyplomatów i wojskowych zostały bohaterami jego dzieł. Nietypowe tematy dla swoich rzeźb czerpał później również z telewizji i radia - i właśnie w ten ciekawy sposób najprawdopodobniej „Panna afrykańska żółtej urody” powstała w zamyśle oryginalnego artysty ludowego, jakim bez wątpienia był Aleksander Słomiński.

Po więcej informacji o samym rzeźbiarzu jak i o jego rzeźbach zapraszamy do przeszukiwania naszego portalu!   

 

— Urszula Jatkowska


 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.