Co robić, by zachować pamięć o historii

Co robić, by zachować pamięć o historii

Komu służy digitalizacja? Co zrobić, by była użyteczna? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczestnicy konferencji pt. "Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii", która 22 kwietnia odbyła się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

- Jeszcze parę lat temu pojęcie wirtualnych możliwości wydawało się być czymś nierzeczywistym – mówił podczas otwarcia konferencji Jacek Protas, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Jednak obecnie technologia daje nam nowe możliwości. Cyfrowa pamięć, digitalizacja obiektów nie jest dziś już czymś niewyobrażalnym. Jest rzeczywistością, a nawet koniecznością. Jako pierwszy w naszym regionie prace digitalizacyjne w technice 3D rozpoczął „Światowid”.

 

I to właśnie w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyła się 22 kwietnia konferencja pt. "Cyfrowa pamięć. Dziedzictwo kulturowe w dobie nowych technologii". Wzięli w niej udział przedstawiciele Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Biblioteki Narodowej, Pracowni Digitalizacji z Małopolskiego Instytutu Kultury oraz Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaproszeni goście podkreślali znaczenie nowoczesnej techniki w ochronie dziedzictwa kulturowego.

 

- Dlaczego trzeba chronić niematerialne dziedzictwo kultury? Z prostej przyczyny - ono nadaje znaczenia naszej tożsamości, wskazuje na jej unikalność, zapewnia jej trwałość i rozwój - podkreślił Waldemar Majcher z Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

 

Nowoczesne skanery pozwalają digitalizować nie tylko książki czy obrazy, ale także rzeźby, a nawet budynki. W dniu konferencji można było też oglądać pokazy możliwości specjalistycznego sprzętu, który pozwala na tworzenie w wirtualnej rzeczywistości obrazów 3D. Tym zajmuje się Regionalna Pracownia Digitalizacji działająca przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

 

- Pracownia powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”. - Dzięki niej zarówno większe placówki muzealne o określonej renomie, jak i mniej znane, ale równie ważne dla regionu muzea mogą zaprezentować swoje zbiory szerokiemu gronu odbiorców. Mogą zaistnieć w wirtualnej rzeczywistości, zachęcając tym samym internautów do ich odwiedzenia i odkrycia obiektów w rzeczywistości.

Zapraszamy do śledzenia efektów pracy Regionalnej Pracowni Digitalizacji, na naszym portaluwww.cyfrowewm.pl, serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom i gościom za udział w konferencji i mamy ogromną nadzieję, że spotkań, sprzyjających wymianie doświadczeń na temat digitalizacji dziedzictwa kulturowego będzie tylko więcej! 

 

— Sylwia Warzechowska


 
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.